Realita? Murray s Djokovičem nezářili, kvůli zraněním oba předčasně ukončili sezonu. Naopak odepisovaní veteráni Federer s Nadalem se podělili o všechny grandslamy i o čelo žebříčku. Předváděli fantastický tenis a nastupující generaci mladých vlčáků rázně ukázali: „Ještě se máte co učit, chlapci!“

Tak, a teď si zkuste zavěštit, co na kurtech nabídne rok 2018. „Djoker“ stále hledá někdejší formu (v roli kouče mu v tom nově pomáhá Radek Štěpánek), Murray šel na operaci a vrátí se nejdřív na Wimbledon. Ale ani světová jednička Nadal není fit, jedině šestatřicetiletý Federer křepce hupká po kurtech a chystá se na obhajobu titulu z Australian Open.

Přesto by letošek mohl být rokem nových hvězd. Nic proti Federerovi a spol., ale ATP potřebuje neokoukané šampiony jako sůl. Mladá krev má totiž přitáhnout mladé publikum, které konzervativní tenis poslední dobou moc nevyhledává. Funkcionáři zkouší experimentovat s pravidly i formáty turnajů, klíčem je ale najít hráče, kteří staré gardě konečně vyrvou grandslamové tituly.

„Takovými tenisty podle mě jsou hlavně Grigor Dimitrov a Alexander Zverev, momentálně třetí a čtvrtý na žebříčku. A všichni víme, co dokáže Nick Kyrgios,“ řekl pro Daily Telegraph bývalý světový hráč číslo jedna Lleyton Hewitt.

Šestadvacetiletý Bulhar Dimitrov se v závěru loňské sezony blýskl triumfem na Turnaji mistrů a už má dost zkušeností, aby letos vyhrál svůj první grandslam. Teprve dvacetiletý Němec Zverev je všeobecně pokládán za budoucí superhvězdu, na grandslamech ale dosud nikdy nepřešel přes 4. kolo. (Mimochodem minulý týden ho o 16 let starší Federer porazil ve finále Hopman Cupu.)

A Kyrgios? Geniální tenisový talent, ale zároveň náladový vztekloun. Když má svůj den, rozstřílí každého. Když mu něco přelétne přes noc, zápas znuděně odchodí. Ale najde-li v sobě špetku Federerovy profesionality a Nadalovy schopnosti dřít do úmoru, bude útočit.

Třicátníci zvolna mizí ze scény

Zatímco ústup ze slávy (provázený vleklými zdravotními trabli) prožívají i další třicátníci jako Stan Wawrinka či Tomáš Berdych, méně omlácení mladší sokové chtějí chytit šanci za pačesy. Pro někoho je to jen normální generační výměna, další ale poukazují na rostoucí náročnost současného tenisu.

„Zranění budou stále přibývat. Těla hráčů jsou pod větším zápřahem a tlakem než kdykoli v minulosti,“ poukázal analytik stanice ESPN Cliff Drysdale. Světová špička sice hraje přibližně stejné množství zápasů jako slavná esa minulých dekád, tenis je však mnohem rychlejší, namáhavější, dynamičtější.

Ne každý si s tím dokáže poradit jako Federer. I on je ale jenom člověk. Dostihne ho letos dravé mládí?