Macháč si účast v hlavní části zajistil po úspěšné dvoukolové kvalifikaci, zatímco Novak Djokovič nastoupil k prvnímu duelu po triumfu na lednovém Australian Open. A po prvním setu to také vypadalo na jasný postup pětatřicetiletého Srba.

Barbora Krejčíková zažila namáhavou loňskou sezonu, na tři měsíce ji vyřadilo ze hry zranění lokte. Nyní se zdá, že je zpět ve své pohodě.
Dubajský triumf? Sbohem krušným časům. Popelka Krejčíková už zase září štěstím

Jenže český mladík, kterému nyní v žebříčku patří 130. místo, se s nástupem druhého setu výrazně zlepšil a byl vítězi rekordních 22 grandslamů vyrovnaným soupeřem. Macháč stav utkání srovnal a v rozhodující sadě dokonce vymazal ztrátu 1:4 na gemy.

Hra nakonec dospěla až do závěrečného tie-breaku, který už ale patřil pětinásobnému vítězi z Dubaje, jenž zkrácenou hru získal hladce 7:1. Macháče i přesto při odchodu z kurtu vyprovázeli potleskem nejen diváci na tribunách, ale i samotný Djokovič.

„Rozhodně nehrál jako 130. hráč světa, zaslouží si velký potlesk," řekl v televizním rozhovoru srbský tenista. „Dělal mi všechny možné problémy, mně se ale podařilo zařadit ještě vyšší rychlost a poradil jsem si s tím," přidal Djokovič, kterého ve druhém kole čeká Nizozemec Tallon Griekspoor.

Český tenista byl blízko ukončení vítězné série srbského šampiona, avšak čerstvý rekordman v počtu týdnů strávených na postu světového jedničky nakonec zvládl i osmnácté utkání za sebou. Po zápase s Macháčem obdržel od místních pořadatelů cenu, na kterém je zvěčněno číslo 378.