Fantastická zpráva pro český tenis. Do ideální herní pohody se před začátkem listopadového vyvrcholení Davisova poháru dostává dvaadvacetiletý Tomáš Macháč, jenž na své konto nasbíral už dvanáct vyhraných zápasů v řadě.

A zejména po skvělých výkonech na francouzských challengerech si zcela zaslouženě říká o pozornost tenisové veřejnosti.

Tenista Jiří Lehečka v reprezentačním dresu
Česká jízda v Davis Cupu? Chtěl jsem si zahrát i s Djokovičem, přiznává Lehečka

Od začátku září našel na okruhu jediného přemožitele, když jej ve finále turnaje v Cassisu přemohl Ital Mattia Bellucci. Počínaje touto porážkou je však berounský rodák doslova nezastavitelný. Minulý týden suverénně ovládl silně obsazený challenger v Orléans, v neděli se pro změnu radoval v nedalekém Mouilleronu-le-Captif. 

Dva tituly za sebou? Takovou vizitkou se domácí tenis už dlouho nepyšnil. Navzdory tomu, že se jedná „jen“ o challengery. „Momentálně se cítím hodně dobře. Jde o to ale pracovat pořád dál,“ prozradil Macháč pro web Sport.cz.

Zatímco v Orléans si musel poradit hned s pěticí lépe postavených soupeřů na žebříčku ATP, tentokrát pro změnu okusil roli papírového favorita. Komplikace? Kdepak. Macháč ztratil jediný set pouze v prvním kole, každým dalším utkáním šponoval svůj výkon, jenž posléze vyšperkoval ve finále proti Britovi Arthurovi Ferymu.

Barbora Krejčíková
Kalifornský vibe. Návrat trval déle, než se očekávalo, přiznala Krejčíková

Od osmifinále proti zkušenému Francouzovi Herbertovi dovolil svým soupeřům v utkání maximálně sedm gemů, stejně jako v přímé bitvě o titul, kterou zvládl poměrem 6:3 a 6:4. Perfektní servis, dobrý pohyb a zejména klidná mysl. I to zdobilo českého mladíka při dobývání francouzských turnajů.

Sladká odměna? Vylepšení kariérního maxima

„Pořád ale na své hře cítím určité rezervy, což je samozřejmě pozitivní. Ukazuje mi to, že bych mohl jít ještě výš,“ krotil nadšení svěřenec trenéra Daniela Vacka. I přes to nyní čeká dvaadvacetiletého tenistu sladká odměna.

Po dvou titulech ve dvou hracích týdnech se totiž Macháč výrazně posunul i ve světovém žebříčku. Úspěch ve Francii mu vynesl vylepšení dosavadního kariérního maxima a obrovský skok až do elitní osmdesátky. Rodákovi z Berouna tak aktuálně patří 79. místo. 

Jiří Lehečka v Davis Cupu
Jako za starých časů? Čeští mladíci zažehli tenisové nadšení, řádí v Davis Cupu

V desetileté historii turnaje v Mouilleron-le-Captif se však Macháč stal již druhým českým šampionem, předloni na stejném místě triumfoval zkušenější krajan Jiří Veselý. A právě oba zmiňovaní se nyní představí na dalším challengeru v Bratislavě, kde na sebe mohou teoreticky narazit ve čtvrtfinále.