Pro Anhelinu Kalininovou to byl úspěšný vstup do turnaje, ovšem hodně emotivní. Ukrajinská tenistka v pondělním prvním kole Wimbledonu udolala Maďarku Annu Bondarovou 4:6, 6:2 a 6:4.

Velká motivace vítězit

Během pozápasového rozhovoru ale aktuálně 34. hráčka ženské žebříčku WTA na tenis nemyslela. Od začátku ruské invaze na Ukrajinu bylo zabito nebo zraněno tisíce civilistů a vojáků, nejméně 12 milionů lidí uprchlo ze svých domovů. Dům rodičů Kalininové v Irpinu byl vybombardován ruskou techniku, útoky na civilní budovy v Ukrajině navíc v posledních dnech gradují. „Je těžké se soustředit, ale hodně záleží na tom, jestli něco vyhraju. Čím dále postoupím, tím více pomáhám své rodině a potřebným lidem na Ukrajině, veškerá moje výhra půjde tímto směrem,“ řekla jasně pětadvacetiletá Kalininová.

Na snímku Kateřina Siniaková v zápase s Majou Chwalińskou z Polska v Londýně 27. června 2022.
Siniaková i Rosol končí už v 1.kole Wimbledonu, Veselý postoupil

Její rodiče už jsou nyní v bezpečí a pomalu se chystají na rekonstrukci svého vybombardovaného baráku v Irpinu. Hůře jsou ale na tom její prarodiče, ti jsou odstřiženi v okupovaném území po boku ozbrojených ruských vojáků.Kalininovou ve druhém kole čeká krajanka Lesia Tsurenková, obě tenistky už jsou v kontaktu s tím, že chtějí společně připomenout, že Ukrajina je stále ve vážných problémech. „Postup do každého kola je motivací kvůli vydělaným penězům. Nejsem žádná superstar, ale pomáhám, co můžu. A to je pro mě hodně velká motivace vítězit,“ uvědomuje si nasazená hráčka číslo dvacet devět.

Ukrajinky chtějí mít při vzájemném zápase stuhu

Tsurenková před vzájemným duelem dvou Ukrajinek přiznala, že pouhých 100 metrů od jejího domu v Kyjevě došlo k bombovému útoku. Třiatřicetiletá hráčka přiznala, že od začátku invaze pravidelně spolupracuje s psychologem, aby se pokusila vypořádat ze zvěrstvy, které se dějí v její rodné zemi. „Když začala válka, začala jsem v sobě cítit to napětí a myslím, že i když pracuji každý den s psychologem, tak je nemožné se těm negativním emocím vyhnout,“ přiznala Tsurenková.

Česká tenistka Petra Kvitová v utkání 3. kola s domácí Angličankou Katie Boulterovou na turnaji v Eastbourne 22. června 2022.
Kvitová před Wimbledonem: Věřím, že mi titul pomůže ke zvýšení sebevědomí

Při vzájemném zápasu by chtěla mít rodačka z Volodymyrce na drese ukrajinskou stuhu. Zástupci All Englang Clubu potvrdili, že mohla za předpokladu toho, že by to bylo předem dohodnuto s organizátory. „Ten pocit napětí se uvolní, až válka skončí, nemůžu s tím nic dělat. V mém životě je teď jeden jediný problém a to je válka. A není nic jiného, co by to mohlo překonat,“ dodala Tsurenková.

Smutnou realitu dnešních dnů sdílel na svém twitterovém účtu bývalý ukrajinský tenista Sergiy Stakhovsky, který v letech 2013 a 2014 došel na Wimbledonu do třetího kola.Na první fotografii podával ruku Rogerovi Federerovi po prohraném utkání z roku 2014, na té druhé se dívá ve vojenské uniformě na rozbombardované budovy na Ukrajině.