Srbský šampion Novak Djokovič měl start v New Yorku zakázaný. Dosluhující jednička Daniil Medvěděv se na US Open sice ukázal, ale po osmifinálové porážce si musel balit kufry. Hvězdný Rafael Nadal bojoval, ale tentokrát mu scházel jeho oblíbený lektvar nesmrtelnosti.  

Letošní grandslam za velkou louží totiž patřil úplně jiným. Tak dlouho se tenisové obecenstvo těšilo na nástup nové generace, až se konečně dočkalo. A finálová bitva mezi teprve devatenáctiletým Carlosem Alcarazem a o čtyři roky starším Casperem Ruudem je tou nejsladší možnou odměnou.

Spiknutí mladých proti starým

Nestárnoucí třicátníci si letos opět udělali z grandslamových turnajů tak trochu vlastní soutěž. Australský turnaj dobyl Španěl Rafael Nadal, který svou dominanci potvrdil i o pár měsíců později v Paříži. Travnatý mítink pak pro změnu patřil one man show v podání Srba Djokoviče. 

Poslední šance pro dravé mladíky tak vyvstala nyní v New Yorku. A hvězdy nastupující generace se svého úkolu zhostily na výbornou. Postupně z turnaje vyprovodily všechny starší kolegy, až to při pohledu na čtvrtfinálové dvojice připomínalo malinko nemístné spiknutí. 

A když se z cesty podařilo odstranit i chorvatského hromotluka Marina Čiliče, posledního zástupce starší tenisové partie, bylo jasné, že newyorský grandslam konečně nabídne tenisovým divákům něco, co tu skutečně dlouho nebylo.

Semifinálová bitva mezi Španělem Alcarazem a domácím Tiafoem místy připomínala tenisovou exhibici, po 4 hodinách a 19 minutách špičkové podívané se však z postupu do finále nakonec radoval neúnavný teenager. Ten odehrál už třetí pětisetový zápas za sebou v pouhých pěti dnech, i tentokrát ale dokázal utkání dovést až do vítězného konce. 

„Jsem v semifinále grandslamu, v takovou chvíli musím bojovat do posledního míčku. Nezáleží na tom, jestli hrajeme pět, nebo šest hodin, je potřeba tam nechat úplně vše,“ prozradil nadšený Alcaraz po postupu do premiérového finále turnaje v rámci velké čtyřky. 

Bitva o první grandslam i tenisový trůn

Fanoušci ovšem zběsile aplaudovali i druhé semifinálové dvojici, kterou utvořil Rus Karen Chačanov s norským šikulou Casperem Ruudem. Čtvrtfinálový přemožitel Nicka Kyrgiose srdnatě vzdoroval ve čtyřech setech, ale na odhodlaného rodáka z Osla to jednoduše nestačilo. 

„Čeká nás asi největší zápas v našich kariérách. Vždycky se snažíte využít všechny příležitosti, které se vám naskytnou, a já jsem to nyní zvládl. Teď ovšem zbývá ještě jeden krok, a nejspíše i ten nejtěžší,“ řekl po semifinálovém utkání Ruud. 

close Casper Ruud ve finále French Open 2022. info Zdroj: ČTK/XINHUA/Gao Jing zoom_in Casper Ruud ve finále French Open 2022.

Alcaraz s Ruudem se na okruhu ATP potkávají již potřetí v tomto roce, dosud spolu mají nerozhodnou bilanci po jedné výhře na obou stranách. Nyní však New York uvidí ten pravý duel o všechno. O premiérový grandslamový triumf i post světové jedničky. 

Ve hře bude v neděli opravdu hodně. A zejména Alcaraz bude mít o motivaci rozhodně postaráno. Pokud totiž ve finále uspěje, stane se úplně nejmladší světovou jedničkou v historii. Překonal by tak rekord Australana Lleytona Hewitta, který nastoupil na tenisový trůn ve 20 letech a 8 měsících. 

„Myslím si, že na tohle je tým Carlose připraven. Už má za sebou několik takových zápasů, byť finále je vždycky jenom jedno. Pokud sám nepodlehne tíze okamžiku, bude v utkání favoritem,“ myslí si tenisový expert Mats Wilander. 

Zápas dvou finálových zelenáčů o první grandslamový briliant je na programu již v neděli od 22 hodin (SEČ). Dostane královskou korunu nejmladší panovník, nebo veškeré naděje překazí krutý severní vítr z Norska?