Předchozí
1 z 2
Další

„Turnaj děláme pro ně. Kromě finálového zápasu je zcela zdarma,“ láká ředitelka Petra Černošková. Ani nemusí. „Přijedou dvě hráčky z elitní desítky světového žebříčku i spousta skvělých českých tenistek.“

Před pár dny jste navštívila semifinále Fed Cupu Německo Česko. Jak jste si jízdu českých tenistek užila?

Ohromně. Petra Kvitová byla naprosto famózní. Nečekala jsem, že vyhrajeme tak rychle a že holky podají tak dobré výkony. I naši fanoušci byli skvělí a první den totálně překřičeli domácí. Jsem ráda, že si opět zopakujeme finále, holky si ho zaslouží.

Petra Kvitová při Fed Cupu
Češky jsou ve finále Fed Cupu. Kvitová porazila Kerberovou

V čem spatřujete největší přednosti českého fedcupového týmu?

Ve vyrovnanosti. Každá hráčka může zaskočit za tu druhou. Sám nikdo nic nevyhraje, potřebujete minimálně druhého, kdo přidá bod. České hráčky patří do světové špičky a jsou ochot-né reprezentovat. To je hlavní.

A pak je tu kapitán Petr Pála.

Petr dokáže všechny stmelit. Dohromady vytvoří výborný tým se zdravou rivalitou. Je jen škoda, že mezinárodní federace neumí soutěž prodat a plánuje nesmyslné změny. Jako tu, že by se od semifinále hrálo turnajovým způsobem na jednom místě. Kdo bude třeba v Hongkongu zvědavý na zápas Česko Německo? Každá reprezentace chce hrát před vlastními fanoušky.

Jsou aktuální výkony českých tenistek tou nejlepší pozvánkou na pražský turnaj?

Určitě. Semifinále Fed Cupu zájmu moc pomohlo. Holky předvedly skvělé výkony a doufáme, že fanoušci je odmění svou návštěvou. Zatím přišli vždycky, spíše jsme měli opačný problém, museli jsme některé odmítat, protože areál není nafukovací. Takové „starosti“ budeme mít rádi i letos.

Rafael Nadal
Nadal a ti druzí. Svrhne někdo antukového krále?

Kdy vlastně začínají přípravy na turnaj?

Po skončení si každý turnaj vyhodnotíme. Řekneme si, co musíme zlepšit, co se povedlo a co máme změnit. V plném proudu vypuknou přípravy na začátku roku.

Turnaj má dobré jméno, nouzi o kvalitní hráčky asi nemáte?

Přesně tak. Řešila jsem nějaké věcí s bývalým švédským tenistou Thomasem Johanssonem, který trénuje Marii Sakkariovou z Řecka, a říkal, že chtěli do Prahy přijet už několikrát, ale když viděli, jak silný turnaj je, tak se raději přihlásili do Maroka. Z pozice 48. hráčky světa by nebyla mezi nasazenými. To je pro nás výborná vizitka. Letos je silné složení hlavně zásluhou českých holek, které hrají tak dobře.

Madison Brengleová
Americké tenistce Brengleové se nelíbí kontroly. Chce miliony

Na turnajích vaší kategorie většinou startuje jedna tenistka z elitní desítky světového žebříčku, vy máte dvě. Co musíte splnit, aby tomu tak mohlo být?

Na náš turnaj se uzavírá žebříček 10. listopadu. Platí postavení hráček v tento den. V té době byla v desítce pouze Karolína Plíšková, Petra Kvitová do ní poskočila až v letos. Máme tedy dvě tenistky ze současné top 10, ale v listopadu tam byla jen jedna. Kdybychom chtěli dvě hráčky z tehdejšího žebříčku, museli bychom federaci zaplatit poplatek 250 tisíc dolarů, za tři 750 tisíc.

Jste spokojená s účastí české špičky, nebo máte zálusk na zahraniční top hráčku?

Pořád cestuji a tenis jsem hrála, světové hráčky už jsem viděla.

Kromě Sereny Williamsové u nás ze špičky nastoupily všechny tenistky, včetně Marie Šarapovové na exhibici. Nemám tedy žádný nenaplněný sen. Turnaj děláme pro Češky, diváci na ně rádi chodí. Raději se mačkají na zadním malém kurtu při zápase Katky Siniakové, než aby sledovali Rusku Kuzněcovovou na centr kurtu.

Dotace turnaje je 226 tisíc dolarů. Záleží pouze na pořadatelích, zda se rozhodnou částku navýšit, nebo to musí schválit tenisová asociace?

Museli bychom žádat o povolení a zaplatit spoustu peněz. Nepřineslo by nám to vůbec žádnou výhodu. Touto cestou se vydávat nechceme.

Jiří Veselý v Davis Cupu proti Austrálii.
Začíná éra po Berdychovi. Přijde salátová mísa?

Je reálné, že by se Praha dostala mezi turnajovou elitu nejvyšší kategorie?

Jsme spokojeni s tím, jaký turnaj máme. K ceně, kterou musíme zaplatit, je naprosto neadekvátní.

Kde hledat největší favoritky turnaje?

Budu ráda, když se do finále probojuje alespoň jedna Češka. Tenis je ale záludný sport a a hráčky jsou vyrovnané. Na Fed Cupu dostala Julia Goergesová nakládačku od Petry Kvitové a druhý den ji vrátila Karolíně Plíškové. Pokaždé rozhoduje aktuální forma a spousta dalších faktorů: počasí, rychlost míčků, povrch. Je toho dost.

Po mnoha letech snažení se vám podařilo na turnaj přivést Petru Kvitovou. Jak jste ji přemluvili?

Petra u nás hrála, ale to byl turnaj ještě kategorie ITF a ne WTA. V době pražského turnaje nastupovala ve Stuttgartu a Madridu, což brala za své oblíbené akce. Měla u nás hrát už loni, ale tehdy to kvůli tomu magorovi, co ji napadl, nevyšlo.

Novak Djokovič
„Djoker“ bez úsměvu. Tenisový titán hledá cestu zpět na výsluní

Pražský turnaj je hojně navštěvován od prvních kol. Bývá to zvykem po celém světě?

Nebývá. WTA jde cestou peněz a spoustu turnajů pořádá v Asii, kde lidé k tenisu vztah nemají. Pamatuji v Šen-čenu krásné semifinále Šarapovová Siniaková a na tribunách bylo prázdno. V Praze by se to nestalo.

Zvykem asi nebývá vstupné zdarma…

V Praze jsou na to fanoušci zvyklí. Máme pocit, že příjem ze vstupného by stejně nebyl výrazný. Určitě to ale není běžné.

Platit se bude na finálový den. Proč?

Z bezpečnostních důvodů. A navíc: Kdo si vstupenku koupí, bude mít jistotu, že se dovnitř dostane. Stávalo se nám, že přijeli fanoušci z Brna a u brány se museli obrátit. A pak je tu druhý aspekt. Celý výtěžek z prodeje 1600 vstupenek půjde na charitu.

Nejúspěšnější sportovec roku 2017 města Přerova. Kategorie: Osobnost - Radek Štěpánek
Radek Štěpánek: Spolupráce s Agassim? Je to člověk s velkým srdcem,