Tuzemští tenisoví fanoušci ještě nestačili pořádně oslavit triumf Petry Kvitové na Turnaji mistryň, a už je tu další vrchol sezony. Víkendové finále Fed Cupu.

České hráčky v Moskvě vyzvou domácí Rusky. „Na základě posledních výsledků jsou Češky favoritkami,“ myslí si před ostře sledovaným kláním i ruský kapitán Šamil Tarpiščev.

Veškerá pozornost teď směřuje ke Kvitové, ale ta při sebelepší aktuální formě nedokáže finále vyhrát sama. Přichází tak chvíle pro její parťačky, které poslední dobou stojí ve stínu jejích úspěchů.

Je schopná porazit kohokoliv

Hodně odpovědnosti bude spočívat především na bedrech Lucie Šafářové. Česká dvojka před obtížným utkáním věří, že je schopná porazit kteroukoli soupeřku. Tým by to rozhodně potřeboval. „Šance jsou naprosto otevřené. Klidně se může stát, že rozhodne až poslední zápas, čtyřhra. Pro Rusky může být výhodou domácí prostředí, ale pro některé holky to může být naopak svazující. Uvidíme,“ říká Šafářová.

Hrát se bude na novém povrchu v Olympijské hale v Moskvě. Svěřenkyně kapitána Petra Pály si tam včera poprvé zatrénovaly, jen Kvitová po přeletu z Istanbulu odpočívala. Tenistky nejvíc zaujala obrovitost haly i pomalejší dvorec. „Není tu pomalu vidět strop. Míče se na novém povrchu zastavují, ale ke konci týdne to sešoupeme, aby to bylo rychlejší,“ povídala Lucie Hradecká.

Šafářovou prostředí nepřekvapilo. Právě v Olympijské hale hrála před dvěma týdny turnaj WTA a postoupila na něm až do semifinále. Víkendový duel podle ní nemá favorita.

Proti Ruskám se Šafářové ale nedaří

Rozjetá Kvitová by tak podle ní mohla být jazýčkem na vahách. „Petra ukázala, že umí porazit kohokoli. Pro nás všechny je povzbuzení, že sem přivezla pohodu a úspěchy. To nás nakopne,“ doufá Šafářová.

Menším varováním je fakt, že proti dvěma nejlepším Ruskám má bývalá přítelkyně Tomáše Berdycha zápornou bilanci. S Věrou Zvonarevovou se zatím utkala jen na letošním Australian Open a po boji prohrála. Anastasii Pavljučenkovou zdolala pouze jednou ze čtyř vzájemných duelů.

„Vždy to bylo vyrovnané utkání. Určitě s ní můžu vyhrát, když mi to sedne. Se Zvonarevovou je to vždy těžké, ale i to se dá vyhrát,“ vyhlíží finálové boje Šafářová.

Český, respektive československý tým vyhrál Fed Cup (dříve Pohár Federace) celkem pětkrát, naposledy v roce 1988. Po Spojených státech, Austrálii a Španělsku je čtvrtým nejúspěšnějším celkem v historii soutěže.