Tenista Tomáš Berdych vypadl na turnaji série Masters v Torontu ve čtvrtfinále. Český hráč svedl velkou bitvu s Rogerem Federerem, v které ho dělily dva míče od postupu. V třetí sadě vedl Berdych už 5:2, ale zápas prohrál 3:6, 7:5 a 6:7.

"Jak bych mohl být spokojený, když jsem prohrál 6:7 ve třetím setu, v kterém jsem podával na vítězství? Jsem po takové prohře smutný. Prohrát je hrozné, prohry nesnáším, ale tak to je," citoval Berdycha web ATP Tour. "Rozdíl byl jen malinký, oba jsme hráli vynikající tenis a nakonec to bylo o jednom dvou míčích v tie-breaku. Součástí hry je i štěstí a to bylo dnes více na Rogerově straně," dodal.

Federer dokázal Berdycha porazit podeváté v kariéře, ale poprvé v letošní sezoně. Berdych bývalého první hráče světa zdolal v Miami a poté rovněž ve čtvrtfinále grandslamového Wimbledonu.

"Je dobré ho (Berdycha) zastavit, pomůže to sebevědomí," řekl devětadvacetiletý Federer po utkání a zápas přirovnal k tomu v Miami. "Už jsem si myslel, že mi proklouzne mezi prsty. Bylo to těžké, ale dokázal jsem to otočit, což je úžasné. Musím ocenit i Berdycha, byl nebezpečný a hrál opravdu výborně," řekl švýcarský tenista.

Federer v první sadě zářil

Z Federera čišela od prvního míče zápasu touha Berdycha porazit. Český hráč neudělal v zásadě nic špatně, ale hra vítěze šestnácti grandslamových titulů Federera neměla daleko k dokonalosti. Švýcar hrál na maximální riziko, dostával Čecha pod tlak a účinně se vydával pro body k síti. V prvním setu Federer prolomil Berdychovo podání v šesté hře, což mu k zisku úvodní sady stačilo.

Ve druhém setu ale Berdych mnohem lépe podával a mohl při returnu vyvinout větší tlak na servis soupeře. Díky tomu si vypracoval postupně čtyři brejkboly, ale bez úspěchu. Sám také dva odvrátil. V jedenácté hře Berdych zariskoval a po vítězném forhendu měl setbol, který následně proměnil, jelikož Federer netrefil bekhend.

Zápas měl skvělou atmosféru a naplněný stadion převážně stál za Federerem, kterého tlačil k výhře. "To je v pohodě. Člověk je rád, že přijde tolik lidí, kteří si chtějí zápas užít, tak je nechme, ať si ho užívají po svém," řekl Berdych, který měl v hledišti jistě dva své fanoušky - kouče Tomáše Krupu a deblistu Lukáše Dlouhého.

Berdych byl dva míče od vítězství

Ve třetí sadě bitva gradovala skvělými výměnami i obraty. Nejdříve Berdych odvrátil tři brejkboly z 0:40. Povzbuzen pak diktoval tempo výměn, podruhé v utkání sebral Federerovi servis a vedl 5:2. Za stavu 5:3 podával Čech na výhru, ale Federer ho nepustil ani k jednomu mečbolu, i když za stavu 40:40 chyběly dva míče, aby český tenista slavil výhru. Naopak, Švýcar získal brejk zpět.

Při svém podání na výhru se za shody snažil Berdych podávat do forhendu soupeře, ale první servis dal vždy do autu. "Věřil jsem si, z forhendu má méně variant než z behkendu. Ale rozhodl vždy až můj druhý úder, který jsem zkazil, a to byla chyba," řekl Berdych.

O vítězi setu i utkání tak rozhodl tie-break. Na začátku zkrácené hry pomohlo Federerovi štěstí v podobě "prasátka" a český hráč prohrával 0:4. Berdych sice vyrovnal na 5:5, ale první mečbol získal Federer a při něm dal Berdych úder do autu, což doložilo i jestřábí oko. Český hráč tak padl po dvou hodinách a čtyřiceti minut hry.

Zklamaný Berdych míří do Cincinnati

S postupem do čtvrtfinále by mohl být Berdych spokojen. "Nejsem typ hráče, který se před turnajem koukne na pavouka a řekne si: 'Měl bych hrát semifinále'. Porazil jsem tady hráče, které jsem měl, obhájil svoji pozici, ale každý zápas chci vyhrát, takže jsem zklamaný. Bude i chvilku trvat, než se z toho dostanu," konstatoval Berdych.

Čas dát se dohromady má Berdych do pondělí, kdy začne další podnik série Masters v Cincinnati. V prvním kole má Berdych volno, ve druhém ho vyzve Viktor Hanescu z Rumunska, nebo Francouz Paul-Henri Mathie. V případném čtvrtfinále může hrát se Španělem Rafaelem Nadalem.

TORONTO (Kanada)

Muži, dvouhra - čtvrtfinále:
Federer (3-Švýc.) - Berdych (7-ČR) 6:3, 5:7, 7:6 (7:5), Nadal (1-Šp.) - Kohlschreiber (Něm.) 3:6, 6:3, 6:4, Djokovič (2-Srb.) - Chardy (Fr.) 6:2, 6:3, A. Murray (4-Brit.) - Nalbandian (Arg.) 6:2, 6:2.

Muži, čtyřhra - čtvrtfinále: Čermák, Mertiňák (ČR/SR) - Nestor, Zimonjič (1-Kan./Srb.) 6:3, 7:6 (7:5).

CINCINNATI (USA)

Ženy, dvouhra - čtvrtfinále: Clijstersová (4-Belg.) - Pennettaová (11-It.) 7:6 (8:6), 6:4, Pavljučenkovová (Rus.) - Wickmayerová (12-Belg.) 7:5, 3:6, 6:1, Šarapovová (10-Rus.) - Bartoliová (16-Fr.) 6:1, 6:4, Ivanovičová (Srb.) - Amanmuradovová (Uzb.) 6:1, 6:3.