Světovou třináctku Veroniku Kuděrmetovovou sponzoruje ruský ropný a plynárenský gigant Tatněfť. Jeho logo nosí hrdě na hrudi během zápasů na turnaji v Madridu. Přestože se to fanouškům a ukrajinským soupeřkám nemusí líbit, ruská tenistka pravidla neporušuje. WTA to nezakazuje.

Ruska Diana Šnajderová v akci na australském grandslamu v Melbourne
Podivný příběh ruské tenistky. Zámoří jí poskytlo azyl, ona však brání svou zemi

„V tuto chvíli nemůže dostat pokutu, protože nic neporušila. Pokud s tím WTA nebo organizátoři soutěže chtějí něco udělat, musí změnit svá pravidla,“ upozornil britský tenisový blogger James Gray.

Na okruhu WTA a ATP musejí reprezentanti Ruska a Běloruska po rozpoutání války na Ukrajině vystupovat pod neutrálním statusem, tedy bez uvádění státní příslušnosti a národních symbolů. Nic ale Kuděrmetovové nebrání v propagaci ruského sponzora.

„V tuhle chvíli neporušuju žádné pravidlo,“ zdůraznila Kuděrmetovová, když po postupu do čtvrtfinále v Madridu čelila dotazům novinářů ohledně loga ruské společnosti Tatněfť, na kterou Evropská unie loni v červnu uvalila sankce zmrazením aktiv.

Ve Wimbledonu bez loga

Do Wimbledonu ji ale s tímhle logem nepustí. All England Club sice letos umožnil návrat ruských a běloruských tenistů na travnatý grandslam, ale jen za splnění daných podmínek. Organizátoři londýnského turnaje uvedli, že hráči budou mít zakázáno vyjádřit podporu ruské invazi na Ukrajinu a nesmějí získat finanční prostředky od svých států či jimi provozovaných společností.

Jelena Ostapenková trefila míčkem Veroniku Kuděrmetovovou:

Zdroj: Youtube

Kuděrmetovová to obejde tak, že na část sezony přeruší spolupráci s firmou Tatněfť a její logo odstraní. „Vím, že ve Wimbledonu není dovoleno hrát s ruskými symboly. Takže bych musela logo sponzora sundat,“ uvědomovala si vítězka sedmi turnajů WTA, včetně čtyřhry na Turnaji mistryň v loňském roce.

Ukrajinská tenistka Elina Svitolinová.
Je čas nakopat pár zadků, říká máma Svitolinová. Tenistka popsala hrůzy z fronty

Ruska byla dříve napojena na armádní CSKA. Vazby s moskevským klubem ale přerušila. „Když jsem byla mladá, trénovala jsem tam. Byl to můj klub, ale momentálně se tam nepřipravuju. Nemám s CSKA smlouvu, neplatí mě,“ dodala Kuděrmetovová, která už podepsala osobní prohlášení opravňující k tomu, aby mohla ve Wimbledonu soutěžit jako neutrální sportovec.