„Doufám, že si dokážu z toho výsledku vzít to pozitivní. Že na něj dokážu navázat," burcoval se aktuálně 48. hráč světa. „Není špatné být v Top-50, ale očekávám od sebe víc. Rád bych do toho šlápnul," řekl dvaadvacetiletý levoruký tenista.

S Karlovičem prohrával 1:2 na sety, ale 211 centimetrů vysokého obra položil na lopatky po výsledku 7:6, 3:6, 3:6, 6:2 a 7:6. „Cítím velkou úlevu. Takový zápas není snadné zvládnout. Žádné výměny, žádný rytmus, často jenom přecházíte ze strany na stranu, ale věděl jsem, že se musím soustředit, a vyšlo to," jásal.

Nenechal se rozhodit ani množstvím es soupeře. Hned čtyřiatřicetkrát nedokázal na returnu míč trefit. „S ním nevíte, jestli dostanete dvacet nebo padesát es. To je nepříjemné, ale počítal jsem s nějakou takovou porcí," řekl Veselý.

Pevnou mysl ukázal v tie-breaku rozhodujícího pátého setu. Rychle vedl 5:1 a pořád si v hlavě opakoval, že nesmí ubrat. K mečbolu se pak dostal trochu se štěstím. „Zareturnoval mi haluz kousek za síť. Naštěstí jsem na ni dokázal zareagovat. Pak jsem ještě vrátil jeho nalitý volej. Tenhle míč definitivně rozhodl utkání," řekl.

Při mečbolu to v něm vařilo

Při mečbolu se projevily nervy. Proto přerušil přípravy na servis, odstoupil si a začal znovu. „Vařilo se to ve mně," prozradil. Začal si přehrávat svou rutinu. „Hledal jsem pevný bod. Ať už na plachtě za kurtem, nebo v poli, kam bych chtěl míček zahrát. Snažil jsem se to v hlavě odlehčit. Hlavně dát míček do kurtu," opakoval si a zvládl to. Trefil první servis do kurtu a Karlovič nedokázal jeho ránu zreturnovat.

Po nevyrovnané sezonně, v které vyhrál turnaj v Aucklandu, ale měl i série porážek v prvních kolech, se na US Open pořádně připravil. „Nechtěl jsem se jenom zúčastnit. Chtěl jsem něco uhrát. Nestačí mi uhrát kolo. Šel jsem na kurt s tím, že ho chci porazit. Možná je to svazující, ale nutilo mě to pořád bojovat.," řekl Veselý.

Ještě v lepším světle se bude muset předvést v dalším utkání. Stát proti němu bude další ranař – John Isner z USA. „Možná nesází tolik es, ale podává neskutečně. A zezadu má lepší hru, líp se pohybuje než Karlovič," řekl Veselý a těšil se, že by si mohl s třináctým nasazeným zahrát na velkém kurtu. „Je to zážitek. Nebudu v roli favorita. Budu bojovat, urvat ho pro sebe, ale nebudu na sebe nakládat tlak."