Všichni hráči a hráčky se potkávali v malém prostoru před vstupem na dvorce. Usmívali se na sebe, plácali se a vtipkovali. Nervozita znát nebyla. Barbora Strýcová si cestou do šaten natáčela prázdný areál. "Neděle před turnajem je krásná," řekla a zaklepala, že se po útrapách z minulých týdnů cítí zdravotně v pořádku.

Tomáš Berdych mezitím ladil formu s krajanem Radkem Štěpánkem. Vedle nich dohlížela Jana Novotná na Barboru Krejčíkovou a na dalším kurtu nedávný Berdychův kouč Daniel Vallverdu už vedl Argentince Juana Martína del Potra.

Dvaadvacetiletý Veselý netrénoval s bývalou jedničkou Federerem poprvé. Zahráli si spolu třeba v prosinci v Dubaji nebo předloni v Indian Wells. "Rutina to s ním ještě není a není lepšího tréninku na trávě než s Rogerem," usmíval se Veselý.

Pomohli si navzájem

Na tréninku se s vítězem 17 grandslamů domluvil, protože Federera čeká v 1. kole levoruký soupeř. "S ním se tréninky neodmítají a já mám za soupeře Sijslinga, který hraje jako Roger bekhend jednoruč," naznačil Veselý, že i jemu příprava vyhovovala.

S Federerem si zahráli gamy a za stavu 4:4 tie-break, který ovládl Švýcar. Pro Veselého byla hra s Federerem především velkou zkušeností. "On míč neskutečně cítí a dokáže vykouzlit báječné míče. Mění pořád rytmus a není to s ním jednoduché, obzvlášť na trávě. Snažím se soustředit sám na sebe a dotáhnout se na nejlepší na světě, ale je mi jasné, že mě čeká ještě dlouhá cesta," řekl Veselý.

I Veselý ukázal Federerovi, že má razantní levačku, a bylo vidět, že už se český mladík na trávě cítí lépe. "Dva tři roky zpátky to bylo opatrné, nemastné neslané, ale teď už dokážu říct, že se na trávu těším. Je to i tím, že jsem posunul servis, což je na trávě nesmírně důležité. Je třeba dílečky přidávat a půjde to," věřil.

Šafářová se hecuje s parťačkou

Hodně hráčů trénovalo dopoledne i odpoledne. Lucie Šafářová si dala hodinku s budoucí hvězdou Belindou Bencicovou a připravovala se na pondělní duel s americkou deblovou spoluhráčkou Bethanií Mattekovou-Sandsovou. Spolu se před zápasem malinko hecují. "Ona pořád nosí ty své tašky navíc a dává mi své energetické bonbony, tak říkala, že mi je dá taky v singlu," prozradila Šafářová.

Kvitová si zahrála s Kerberovou a odpoledne ještě se Slovenkou Danielou Hantuchovou. "Jsem zdravá. Mám za sebou dobrou přípravu, odehrála jsem na trávě čtyři zápasy a jsem připravená do toho jít," hlásila Kvitová a doufala, že by v oblíbeném Wimbledonu mohla zlomit zatím nepříliš povedenou sezonu.

Na centrkurtu ještě nebyla natažená síť. Dolaďovaly se poslední detaily, zkoušela výsledková tabule a seřizovalo jestřábí oko. V pondělí už ale vše vypukne, na trávu přijde obhájce titulu Srb Novak Djokovič a show začne. Bez ohledu na brexit, který v Londýně z pohledu cizince není cítit a město pulzuje normálně.