Je mu teprve sedmnáct let, je považovaný za velký talent kanadského tenisu. Při neúčasti světové čtyřky Milose Raonice dostal důvěru od daviscupového týmu. Jenže místo toho, aby se pokusil stát novým kanadským hrdinou, zpytuje svědomí a musí doufat, že mu víkendový skandál nepokazí vzkvétající kariéru.

„Nesmírně se stydím. Cítím se trapně, že jsem takto zradil svůj tým a svou zemi," kál se na tiskové konferenci mladý hráč.

Čtěte také: Oslavenkyně Šafářová do finále neprošla. Přesto ji pořadatelé potěšili. Čím?

Čeho se loňský vítěz wimbledonské juniorky dopustil?

Diskvalifikaci nedávno zažila na turnaji v Petrohradu i Češka Tereza Martincová, která hrubě urážela sudího.

V duelu s Kylem Edmundem ve třetím setu po pokaženém returnu vytáhl z kapsy míček a vzteky ho odpálil. Ano, emoce takto dalo najevo už mnoho slavných hráčů. Shapovalov měl ovšem tu smůlu, že trefil přímo do obličeje hlavní rozhodčího.

Omluva, trest a ponaučení

Francouzský sudí Arnaud Gabas nakonec s otokem oka a modřinou skončil v nemocnici. Ještě předtím ale stačil udělat zásadní rozhodnutí. Mladého tenistu okamžitě diskvalifikoval a postup do čtvrtfinále tak „spadlo do klína" Britům.

„Sudímu a také všem ostatním se chci omluvit," litoval svého činu Shapovalov. „Mohu slíbit, že nic podobného už nikdy neudělám. Poučím se," dodal rodák z Tel Avivu.

Kromě diskvalifikace dostal i tučnou pokutu, musí zaplatit 7000 dolarů (176.000 korun). Částka ale mohla být mnohem vyšší. Hrozil mu trest ve výši až 12 tisíc dolarů (přibližně 300 tisíc korun), což by pro mladého Kanaďana mohla být velká finanční ztráta. Doposud si totiž tenisem vydělal pouze 54 tisíc dolarů.

Skandálu se nevyhnula ani legendární Serena Williamsová. V semifinále US Open 2009 nezkrotila v závěru zápasu s Kim Clijstersovou emoce a slovně napadla čárovou rozhodčí. „Zabiju tě," křičela podle některých. Od empirové sudí dostala trestný fiftýn. Svou reakci popřela.

Nervy už ruply i Djokovičovi

Za komický naopak považují konec zápasu hostující hráči. „Něco takového jsem ještě nezažil," řekl Edmund. Vážněji bral celou situaci kapitán britského týmu Leon Smith. „Je to velký talent a dnes dostal tvrdou lekci."

Pochopení pro svého kolegu měl i Vasek Pospisil. „Byla to nehoda. To mohl každý vidět. Stát se to může komukoli," uvedl na Twitteru kanadský tenista.

Ano, Shapovalov nebyl první ani poslední, který si vztek vybil na míčku. Na úvod sezony měl za svůj čin hlavu na pranýři i Novak Djokovič. Dvanáctinásobný grandslamový šampion v emocích nastřelil balon, který sice těsně minul čárového sudího, ale v lóži trefil jednu z divaček. „Uznávám, že jsem udělal chybu," řekl slavný Srb. Ani on se nevyhnul pokutě, diskvalifikaci však ano.

Psali jsme: Djokovičovi ruply nervy. Být to já, mám zákaz do roku 2025, reagoval Kyrgios

Zdroj: Youtube

Slavné diskvalifikace tenistů:1984: Bouřlivák John McEnroe se přepočítal. Myslel, že k vyloučení ze zápasu je potřeba čtyř napomenutí, podle nových pravidel ale jen tři: urážel rozhodčí, rozbil raketu, sprostě nadával supervizorovi.
1995: Tim Henman ve Wimbledonu odpáleným míčkem trefil sběračku
1995: Jeff Tarango taktéž na Wimbledonu po několika protestech při sporném míčku pokřikoval na diváky, aby „zavřeli huby". Sudího označil za nejzkorumpovanějšího na světě, sbalil si tašku a opustil kurt, což znamená automatickou diskvalifikaci.
2012: David Nalbandian dostal pokutu 1,4 milionu korun a ztratil 140 bodů v žebříčku za to, že ve finále v Londýně rozkopal reklamní panel a způsobil s ním krvavé zranění čárovému rozhodčímu.