Další bitva gigantů přichází. A otázka zůstává pořád stejná. Dokáže Roger Federer zastavit neporazitelného Španěla Nadala?

Dvanáctinásobný grandslamový vítěz a světová jednička pařížský Roland Garros nikdy nevyhrála. A v cestě opět stojí nejlepší hráč na tomto povrchu, který se snad na antuce již narodil. Přesto Švýcar věří, že letos přichází jeho čas.

„Miluji výzvu hrát proti němu na antuce. A opravdu jsem v pozici, kdy můžu vyhrát,“ prozradil agentuře Reuters šestadvacetiletý Federer. Ten má s o čtyři roky mladším Nadalem na antuce nepříznivou bilanci 1–8. Porazit ho dokázal pouze v loňském finále na turnaji Masters v Hamburku. Jinak musel soupeři vždy gratulovat k vítězství.

„Jsem jediným hráčem, který ho na antuce nyní porazil a doufám, že v neděli se mi to podaří opět.“

Proti tomu ovšem bude zcela jistě rodák z Mallorky, hrající v Paříži v oslnivé formě. Až do semifinále dokráčel se ztrátou pouhých 25 her. To se ještě nikdy nikomu na grandslamu nepodařilo.

Tenis je jednoduchý sport. Stačí hrát dobře, usmívá se Nadal

„Nečekal jsem, že budu hrát na takovéto úrovni. Dominoval jsem,“ popisoval Nadal semifinálové klání proti světové i turnajové trojce Novaku Djokovičovi. Toho smetl také ve třech setech. „Mohl jsem zahrát kamkoli jsem chtěl. Kraloval jsem jak z bekhendu, tak z forhendu a ani mě nenapadlo, že bych mohl udělat chybu.“

Zní to až příliš sebevědomě? Možná. Ale Nadal si to může dovolit. Na French Open se premiérově představil v roce 2005. Ve finále porazil Argentince Puertu a od té doby tu kraluje. Neprohrál jediný zápas. Ročník 2006, pak 2007. Jediné vítězné jméno. A celková bilance? 27 výher, žádná porážka.

„Tenis je jednoduchý sport,“ pousmál se “pan neporazitelný“. „Pokud děláte věci dobře, nemusíte nic měnit. Jediné co musíte, je hrát dál dobře.“

Pokud dokáže mladý Španěl zvítězit i letos, srovná Björna Borga, kralujícího v Paříži v letech 1978–1981.

Symbolicky ho může zastavit už jen fenomenální Švýcar. V semifinále proti domácímu Monfielsovi nevypadal tak lehce, často vyhodil jednoduchý forhend nebo smeč do autu. Přesto se Federer nedělního finále neobává. Na antuce postupem času Nadalovi vzdoruje víc a víc.

„Bude to jiný zápas. Rafa je levák, což změní celou dynamiku utkání,“ předpověděl Švýcar. „Často se mi proti němu povedl začátek, snad to bude v neděli stejné. Cítím, že mám správnou taktiku, přichází správný zápas a mám fyzičku na to porazit ho.“ Jenže bude i tohle všechno na antukového robota stačit?

Cesta obou hráčů do finále

Roger Federer (nasazený č. 1, Švýcarsko)

1. kolo: Querrey (USA) 6:4, 6:4, 6:3.
2. kolo: Montaňes (Šp.) 6:7 (5:7), 6:1, 6:0, 6:4.
3. kolo: Ančič (Chor.) 6:3, 6:4, 6:2.

Osmifinále: Benneteau (Fr.) 6:4, 7:5, 7:5.

Čtvrtfinále: Gonzales (24-Chile) 2:6, 6:2, 6:3, 6:4.

Semifinále: Monfiels (Fr.) 6:2, 5:7, 6:3, 7:5.
Rafael Nadal (nasazený č. 2, Španělsko)

1. kolo: Bellucci (Braz.) 7:5, 6:3, 6:1.
2. kolo: Devilder (Fr.) 6:4, 6:0, 6:1.
3. kolo: Nieminen (26-Fin.) 6:1, 6:3, 6:1.

Osmifinále: Verdasco (22-Šp.) 6:1, 6:0, 6:2.

Čtvrtfinále: Almagro (19-Šp.) 6:1, 6:1, 6:1.

Semifinále:
Djokovič (3-Srb.) 6:4, 6:2, 7:6 (7:3).