Rodák z Mladé Boleslavi měl nastoupit proti Ofnerovi stejně jako řada jeho krajanů v úterý, program však přeložilo deštivé počasí. To v Londýně dvakrát ovlivnilo i dnešní duel. Organizátoři museli natáhnout plachty už v prvním setu za stavu 4:4 a 30:30 při servisu Ofnera. Rakušan po návratu na kurt game nedopodával a Lehečka získal první set.

Wimbledonský vítěz Jan Kodeš
Padesát let od triumfu ve Wimbledonu: Možná si dám skleničku vína, řekl Kodeš

„To byl jeden z klíčových momentů, který určil tempo a směřování zápasu. Za stavu 4:4 jsem na něj hned vletěl. Využil jsem toho, že mohl být trochu tužší po pauze. Pak ustával vítr a ve druhém i třetím setu jsem začal cítit líp i tenisově,“ řekl po utkání novinářům Lehečka.

Přerušen byl také druhý set a i v něm Lehečka zvládl návrat na dvorec lépe. Dál si držel stoprocentní bilanci na servisu a sadu získal díky brejku v páté hře. Čtvrtfinalista letošního Australian Open už soupeře do ničeho vážného nepustil, brejkl jej ještě na začátku třetího setu a využil první mečbol. „Jsem rád, že se mi povedlo vyhrát a přežít první kolo. Na kurtu jsem byl lepším hráčem,“ doplnil Lehečka.

Dvaasedmdesátý hráč světa Ofner měl jen dva brejkoboly, které nevyužil. Lehečka proměnil tři z deseti a zahrál 22 vítězných míčů. Český tenista vyzve v dalším kole turnajovou osmnáctku Argentince Francisca Cerúndola.

Veselý prošel prvním kolem Wimbledonu i podeváté. Loňského osmifinalistu a 22. nasazeného Kordu přehrál 7:6, 4:6, 6:2 a 6:3. Přerušil tak sérii pěti porážek.

Plíškovou překvapila kvalifikantka

Kvitová stejné jako před rokem vyřadila v 1. kole Paoliniovou. Znovu musel rozhodnout až třetí set, tentokrát ale Češka nemusela zápas otáčet. Turnajová devítka sice ztratila druhou sadu v tie-breaku, v rozhodujícím setu ale dominovala. Kvitová vyhrála pět her v řadě a po dvou hodinách se pod zataženou střechou centrkurtu radovala z postupu. Za celý zápas ztratila jen jednou servis a úspěšně navázala na vítěznou generálku v Berlíně.

Odložený vstup do turnaje zvládla také turnajová desítka Krejčíková. Domácí Watsonovou porazila na kurtu číslo 1 za hodinu a 35 minut a postoupila do 2. kola Wimbledonu potřetí za sebou. Soupeřku předčila v poměru vítězných míčů 22:10, neztratila ani jednou servis a vyzve buď Rusku Mirru Andrejevovou, nebo Číňanku Wang Si-jü.

Nečekaně dohrála Plíšková. Světová devatenáctka získala proti srbské kvalifikantce Stevanovičové jen pět gamů. V 1. kole Wimbledonu vypadla teprve podruhé v kariéře a poprvé od roku 2012. Rodačka z Loun prohrála šestý ze sedmi posledních zápasů.

„Soupeřka mi to hodně znepříjemnila, ale já nehrála vůbec dobře. Servis nepsal, i když nebyl úplně nejhorší. Hrálo se mi ale strašně špatně. Tu vysvitlo slunce, tady zafoukalo. Bylo těžké najít klid ve výměnách. A do toho jsem pořád lovila ty její čopy na zemi. Hrála nepříjemně a já si s tím bohužel neporadila,“ řekla Plíšková.

Barbora Strýcová na Wimbledonu
Vydařené rozlučkové turné. Strýcová postoupila do druhého kola Wimbledonu

Plíšková nezískala v duelu s 225. hráčce světa ani jeden brejk, o servis naopak třikrát přišla. První set ztratila po nevydařené koncovce, kdy od stavu 2:2 prohrála všechny čtyři zbývající hry. Nevyšel jí ani úvod druhého setu, kde brzy prohrávala 0:3 a i přes pět odvrácených mečbolů už manko brejku nesmazala. V 1. kole grandslamu vypadla podruhé za sebou.

Duely Karolíny Muchové a Lindy Noskové byly stejně jako zápas 2. kola Kateřiny Siniakové s Ukrajinkou Lesjou Curenkovou odloženy na čtvrtek.