Do hlavní soutěže travnatého grandslamu vstoupí na začátku týdne hned jedenáct českých tenistek, jejichž osud určil páteční los v Londýně. Stejně tak už znají své příští soupeře i tři mužští zástupci. A zdaleka ne každého čeká v malebném areálu na kraji Londýna hladký vstup do nejstaršího tenisového turnaje na světě.

Petra Kvitová s wimbledonskou trofejí z roku 2011
KVÍZ: Kvitová na jahodách, Lendl na ocet. Co víte o magickém Wimbledonu?

Celkem pět tenistek bude v rámci svého úvodního vystoupení na trávě hájit pozici nasazených hráček. Kromě Petry Kvitové, jež se opět po roce utká v prvním kole Wimbledonu s italskou soupeřkou Jasmine Paoliniovou, vstoupí do turnaje jako osmnáctka Karolína Plíšková, která vyzve na startu Srbku Nataliji Stevanovičovou. A v případě jejich postupu do 3. kola může dojít k vzájemné bitvě zmiňovaných krajanek.

Těžký los pro Fruhvirtovou i české tenisty

Turnajová desítka a zároveň nedávná finalistka turnaje v Birminghamu Barbora Krejčíková zahájí svou pouť Wimbledonem proti domácí Britce Heather Watsonové, šestnáctá nasazená Karolína Muchová se zase poprvé od veleúspěšného vystoupení na Roland Garros představí proti německé tenistce Jule Niemeierové. Marii Bouzkovou pak čeká švýcarská kvalifikantka Simona Walterová. 

Těžkou zkoušku hned na úvod turnaje absolvuje starší z talentovaných sester Fruhvirtových Linda, jež se utká s třicátou hráčkou světa Petrou Martičovou z Chorvatska. Čerstvá vítězka travnatého mítinku v německém Bad Homburgu Kateřina Siniaková bude pro změnu čelit šikovné Číňance Čeng Čchin-wen, čtyřiadvacáté nasazené hráčce.

Kateřina Siniaková vyhrála turnaj v Bad Homburgu.
První titul na trávě. Siniaková ovládla generálku na Wimbledon v Bad Homburgu

Další talentovaná Češka Linda Nosková se pokusí o premiérové vítězství ve Wimbledonu proti maďarské tenistce Dalmě Gálfiové, Terezu Martincovou čeká někdejší semifinalistka Roland Garros Argentinka Nadia Podoroská a Markéta Vondroušová, která se před šesti lety probojovala až do čtvrtfinále travnatého grandslamu, vyzve americkou naději Payton Stearnsovou. 

Sedmatřicetiletá hrající legenda Barbora Strýcová, jež se v rámci svého rozlučkového turné dostala do hlavní soutěže prostřednictvím takzvaného chráněného žebříčku, zahájí turnaj proti Belgičance Maryně Zanevské. S tou se rodačka z Plzně letos utká již podruhé, v květnu na římské antuce brala překvapivé vítězství Strýcová. 

To české muže páteční wimbledonský los rozhodně nešetřil. Domácí jedničku Jiřího Lehečku čeká nepříjemný Rakušan Sebastian Ofner. Aktuálně 69. hráč na žebříčku ATP, který se v týdnu blýskl finálovou účastí na travnatém challengeru v Ikley a kromě toho prožívá dosud nejvydařenější sezonu v kariéře.

Tomáš Macháč, jenž se do prvního kola hlavní soutěže prokousal z náročné kvalifikace, bude pro změnu čelit domácímu favoritovi a nasazené dvanáctce Cameronu Norriemu, jehož navíc za úvodním vítězstvím na turnaji požene hlasité britské publikum.  

Česká jednička Jiří Lehečka vypadl na pařížském grandslamu ve 2. kole
Role favorita Lehečkovi (zatím) nesedí. Pár dní mě to bude asi prohánět, přiznal

A rovněž devětadvacetiletý Jiří Veselý, který se stejně jako Strýcová představí ve Wimbledonu díky chráněnému žebříčku, má před sebou velice náročnou úvodní prověrku. Hned v prvním kole totiž narazí na pětadvacátého hráče světa Sebastiana Kordu ze Spojených států.

Program 136. ročníku Wimbledonu začíná v pondělí a hned v rámci prvního hracího dne nastoupí do akce šest českých tenistek. Mužští zástupci se představí o den později.