Český pár dosáhl během pár týdnů na dvě grandslamové trofeje (French Open a Wimbledon) a jako první si zajistil účast na vrcholném podniku sezony Turnaji mistryň. „Komunikace je super, na kurtu se skvěle doplňujeme. Když to jedné nejde, dokážeme se povzbudit,“ prozradila dvaadvacetiletá Siniaková recept na úspěch po boku stejně staré parťačky.

Zatímco v mužské dvouhře dokázal zvednout nad hlavu pozlacený stříbrný pohár pouze Jan Kodeš (1973), mezi ženami se radovala ještě pod československou vlajkou dvakrát Martina Navrátilová (1978, 1979), v roce 1998 Jana Novotná a dvakrát se těšila z mísy Venus Rosewaterové lvice Petra Kvitová (2011, 2014).

Mnohem více se však českým zástupcům dařilo ve čtyřhrách. Siniaková s Krejčíkovou se připojily k Heleně Sukové, Janě Novotné, Květě Peschkeové, Cyrilu Sukovi, Leoši Friedlovi a Ivetě Benešové.

Největší pozornost každým rokem budí na Wimbledonu mužský turnaj. V posledních letech pak londýnská pouť Rogera Federera, osminásobného šampiona (2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2009, 2012, 2017). Švýcarská legenda je pro Wimbledon tím, čím je jeho rival Rafael Nadal pro French Open, které ovládl již jedenáctkrát.

Nezdar Federera i Kvitové

Poslední ročník se však Federerovi příliš nepovedl. Ačkoliv vynechal celou antukovou sezonu včetně grandslamového Roland Garros, pošetřené síly v Londýně nezúročil. Překvapivě vypadl na svém oblíbeném povrchu už ve čtvrtfinále. „Byl to jeden z těch dnů, kdy marně doufáte, že to nějak zvládnete,“ řekl zklamaně tenisový elegán.

Jeho zaváhání využil k zisku čtvrtého wimbledonského titulu Djokovič. Právě v Londýně ukázal, že po měsících trápení je zpět v nejlepší formě. „Na světě není lepší místo, kde zažít comeback a vyhrát další grandslamový titul,“ řekl krátce po vítězství přímo na dvorci. Za triumf inkasoval stejně jako Němka Kerberová 2,25 miliónu liber (asi 67 milionů korun). Wimbledon za posledních deset let finanční prémie téměř ztrojnásobil.

Nedařilo se ale ani Kvitové, která přiznala, že jí na neslavnějším turnaji světa selhala psychika. „Neměla jsem čistou hlavu. Byla jsem nervózní a zbytečně jsem bojovala sama se sebou,“ přiznala dvojnásobná wimbledonská šampionka prohře v prvním kole.

Od bílého oblečení k jahodám

V All England Clubu hraje důležitou roli tradice a historie. Areál a dvorce neobsahují žádné reklamní plochy. Kromě bílého oblečení, které tenisté musejí mít povinně od roku 1995, jsou symbolem Wimbledonu jahody se smetanou a šampaňské. Mezi tradice patří i volné pondělí po první hrací neděli. Toto pravidlo však bylo již porušeno, když se kvůli deštivému počasí musel dohnat program.

Kvůli typicky jihobritskému počasí byl v roce 2009 centrální dvorec vybaven zatahovací střechou, která váží 1000 tun. Celý dvorec se zcela zavře za pouhých deset minut. Dalších 20 až 30 minut však je potřeba pro systém regulace vlhkosti vzduchu, aby travnatý povrch nebyl kluzký a pro tenisty nebezpečný.

O tři roky dříve se začalo na Wimbledonu využívat také jestřábí oko kvůli sporným míčkům.