Místo skandujících davů ale na tribunách posedávají zdvořilí tenisoví diváci a místo piva s klobásou se konzumuje šampaňské a jahody se smetanou.

Wimbledon je zkrátka výjimečný. Málokde se tak snoubí tradice a kouzlo sportovních dějin se žhavou akcí. „Je to jedinečná část roku, na kterou se těším nejvíc,“ řekl Roger Federer, osminásobný šampion a žhavý favorit mužské dvouhry. Právě šestatřicetiletý veterán je i letos jedním z ústředních taháků travnatého grandslamu.

Barbora Štefková
Štefková před Wimbledonem: Žebříček neřeším, chci hrát to svoje

Z tuzemského hlediska je zajímavější ženská dvouhra. Nejde jen o to, že český tenis v má hned desetinásobné zastoupení, byť je to úctyhodná účast. Pozornost ovšem směřuje především k Petře Kvitové. Dvojnásobná wimbledonská šampionka prožívá skvělou sezonu a sázkové kanceláře už ji pasovaly na největší adeptku na titul.

InfografikaZdroj: Deník

„Dobře si pamatuji na emoce, které mě zaplavily, když jsem tu vyhrála v roce 2014 podruhé. Chtěla bych je zopakovat. A potom, co jsem prožila za poslední rok a půl, by byly ještě výjimeč-nější,“ svěřila se Kvitová před startem svého milovaného turnaje.

Letos už vyhrála dvě klání na tvrdém povrchu, dvě na antuce a naposledy triumfovala i na trávě v Birminghamu. Není tedy divu, že tolik lidí věří, že znovu ovládne i Wimbledon. Její hra je pro trávu jako stvořená. „Začátek sezony v Austrálii mi nevyšel, ale jinak jsem překvapená, jak vše klape. Vyplácí se mi tvrdý trénink,“ řekla Kvitová.

Kateřina Siniaková.
Tenistka Siniaková: Snad si sebevědomí přenesu i do singlu

V prvním kole se utká s Běloruskou Aleksandrou Sasnovičovou. V osmifinále může teoreticky narazit na Marii Šarapovovou nebo Jelenu Ostapenkovou, ve čtvrtfinále na světovou jedničku Simonu Halepovou a v semifinále na obhájkyni loňského prvenství Garbiñe Muguruzaovou.

A co další česká hvězda? Světová sedmička Karolína Plíšková by na Wimbledo-nu konečně ráda prorazila zatím nikdy nepřešla přes druhé kolo.

„Snad to letos bude jiné. Člověk musí hrát dobře a také mít trochu štěstí na los. Nechci sama sebe dostávat pod velký tlak. Vím, že když nevyjde jeden grandslam, za pár měsíců začíná další,“ uvedla Plíšková. Do turnaje vstoupí zápasem proti Britce Harriet Dartové.

Lenka Podjuklová na US Open.
Sudí Lenka Podjuklová míří na Wimbledon: I já už zkompletovala svůj „slam"