„Už na to nemám psychicky ani fyzicky,“ vysvětlila trojnásobná grandslamová šampionka, která vládla světovému žebříčku nepřetržitě od září 2019.

I když – zase až tak velké překvapení to není. Skromná tenista se nikdy netajila tím, že náročný život profesionálního sportovce není pro ni. Bartyová trpěla psychickými problémy. Kvůli depresím dokonce už jednou kariéru v roce 2014 přerušila.

„Přišel čas užít si to, co má ráda Ash Bartyová jako člověk a ne Ash Bartyová jako sportovec,“ svěřila se Bartyová, která strávila na okruhu téměř dvanáct let.

Za tu dobu si získala mezi soupeřkami plno kamarádek. Byla oblíbená. To dokazují i reakce tenisového světa na její konec.

Australská tenistka Ashleigh Bartyová ukončila kariéru.
Tenisový šok. Světová jednička Bartyová ukončila ve 25 letech kariéru

„Ash, co na to říct, víš, že jsi mě rozbrečela. Kamarádko, budeš mi chybět. Byla jsi jiná, výjimečná a zažily jsme spolu skvělé chvíle,“ vzkázala dojatá bývalá světová jednička Simona Halepová. „Co teď budeš dělat? Vyhraješ grandslam v golfu?“

Madison Keysová si Bartyové váží díky jejímu charakteru. „Skvělá tenistka, ale hlavně – a to je důležitější, jeden z nejhodnějších lidí na okruhu,“ upozornila.

Odchod sympatické Australanky zarmoutil i Petru Kvitovou. „Nemám slov… Jsem pyšná, že jsem s tebou mohla hrát. Tenis bez tebe už nebude nikdy stejný. Vážím si tě jako hráčky i jako člověka,“ napsala dvojnásobná královna Wimbledonu.

„Ash, hrát s tebou bylo privilegium. Budeš nám chybět,“ přidala se Karolína Plíšková.

Naomi Ósakaová opouští v slzách kurt.
Seš marná, Naomi! Ósakaová se po výkřiku z publika rozplakala, dostala kanára

Někdejší světová jednička s Bartyovou prohrála ve finále loňského Wimbledonu. A právě vítězství na trávě v All England Clubu sehrálo zásadní roli v jejím rozhodování uzavřít tenisovou kariéru. „Vyhrát Wimbledon byl můj jediný opravdový sen. Po něm se můj pohled na tenis změnil,“ prozradila.

Klíčovým faktorem ale byly nepříjemné psychické stavy a tlaky, kterým slavná rodačka z Ipswiche musela během kariéry čelit.

Daň za slávu 

Je celkem běžné, že tenistky na okruhu trpí záchvaty úzkosti. Vyprávět by mohla Naomi Ósakaová. Čtyřiadvacetiletá bývalá jednička žebříčku se několikrát zhroutila. Naposledy před pár dny Indian Wells, kdy na ni někdo z hlediště zařval, že je marná, a Japonka se rozplakal.

Deprese jsou v mnoha případech vykoupením za slávu a úspěch. Záchvaty deprese přiznal i slavný fotbalista Paul Pogba. „Ve své kariéře jsem zažil deprese mnohokrát, ale nemluvilo se o tom. Když vyděláváme hodně peněz, tak si přece nemůžeme na nic stěžovat,“ prozradil deníku Le Figaro.

Tyhle stavy zažíval pod koučem José Mourinhem. „Někdy nevíš, že jsi v depresi, jen chceš být sám, a to jsou příznaky, které neklamou.“