Nevěříte? Karolína Plíšková, která včera vypadla v osmifinále, byla jedinou hráčkou z první desítky nasazených, která na turnaji vydržela do druhého týdne. Ano, zní to až neuvěřitelně všechny ostatní favoritky se poroučely už v úvodních třech kolech. To se stalo poprvé od začátku tzv. Open éry v roce 1968.

Předčasná vyřazení se netýkala jen dam z top ten. „Jen to dokazuje, jak je ženský tenis vyrovnaný. Každá z holek umí zahrát velmi dobře. Nasazení zas tak moc neznamená,“ povídala Britka Johanna Kontaová, která jako turnajová dvaadvacítka vypadla ve 2. kole.

A co mužská dvouhra? I tady letošní Wimbledon řady favoritů dost razantně pročesal. Z první desítky nasazených se druhého týdne nedočkali třeba Marin Čilič, Alexander Zverev, Grigor Dimitrov, Dominic Thiem a David Goffin. Slušná jatka… Hůř dopadli nasazení borci naposledy v roce 2003.

NERVOZITA FAVORITEK

Je to náhoda, nebo příznak dlouhodobějšího trendu? Odpověď není zcela jednoznačná, protože důvody nečekaných kolapsů favoritů a favoritek se liší.

Některé tenistky přiznaly, že jim na nejslavnějším turnaji planety selhala psychika. „Neměla jsem čistou hlavu. Byla jsem nervózní a zbytečně jsem bojovala sama se sebou,“ přiznala dvojnásobná wimbledonská šampionka Petra Kvitová po senzační prohře v 1. kole.

Podobně mluvila obhájkyně titulu Garbiñe Muguruzaová, která došla jen o kolo dál než Kvitová. „Chtěla jsem tu znovu vyhrát a až příliš jsem na to myslela,“ hlesla zklamaná Španělka.

A třeba světová jedenáctka Madison Keysová se ve 3. kole nervově složila kvůli pomyšlení, že v případě postupu narazí na Serenu Williamsovou. „Jako bych už hrála proti někomu, kdo na mě teprve čekal. To byla velká chyba,“ kála se Američanka.

Dalším důvodem nevyrovnané výkonnosti tenisové elity je extrémně náročný program. Ne každý umí (a může si dovolit) odpočívat během sezony jako Roger Federer či Rafael Nadal.

„Neměl jsem hrát turnaj v Halle. Nadal před Wimbledonem také raději odpočíval, měl jsem udělat to samé. Musím se z toho poučit do budoucna,“ řekl sedmý nasazený Thiem, který skrečoval duel 1. kola. Rozdíl je ovšem v tom, že Thiem je o osm let mladší než Nadal, o Federerovi ani nemluvě…

Na únavu si stěžovala také Kvitová, která před Wimbledonem vyhrála turnaj v Birminghamu. „Potřebuju volno. V rukou i nohou mám teď hodně tenisu,“ posteskla se Kvitová.

KLUZKÝ TRÁVNÍK A OBTÍŽNÝ HMYZ

Caroline Wozniacká si kromě únavy stěžovala také na ataky obtížného hmyzu během zápasu (frustrovaná Dánka se u rozhodčí hlasitě dožadovala repelentu, k postupu do 3. kola jí to ale nepomohlo).

Loňský finalista Marin Čilič zase sváděl porážku ve 2. kole na jiný problém. Vedl už 2:0 na sety, když začalo pršet a zápas byl přerušen. Po návratu na kurt to prý Čiličovi na navlhlé trávě klouzalo a zápas ztratil. „Smůla,“ mračil se Chorvat.

Necháme-li stranou výjimky jako Federer a Nadal, má tedy v dnešním vyrovnaném tenise nasazování na grandslamy valný smysl?