O dlouho očekávaný triumf se před rokem postaral Andy Murray, který ve finále zdolal Novaka Djokoviče a naplnil tak mučivě silné očekávání celé země.

Sám Murray po titulu ze zeleného pažitu All England Clubu nesmírně toužil. „Je to splněný sen. Ten tlak na mě byl strašný," hlesl po vítězném wimbledonském finále.

Sebevědomý Skot byl v tu chvíli na vrcholu – už v předešlé sezoně vyhrál zlato ve dvouhře na „domácí" olympiádě v Londýně, pak opanoval US Open, svůj první grandslam. Byl druhým hráčem světového žebříčku.

Rok se s rokem sešel a Wimbledon opět tluče na dveře. Tráva na dvorcích je opět vzorně upravená, tradiční jahody se smetanou jsou pořád lahodné. Bude i vítěz stejný jako loni?

McEnroe: Angažování Mauresmové mě překvapilo

„Myslím, že letos Andy nebude zdaleka pod takovým tlakem. Už se ho nikdo nebude ptát: ‚Kdy konečně vyhraješ Wimbledon?' Dokázal to. Určitě chce obhájit titul a já bych mu to přál," řekl BBC legendární tenista John McEnroe, který vyhrál Wimbledon třikrát (v letech 1981, 1983 a 1984 – sám tak dobře ví, jaké to je obhájit v All England Clubu prvenství).

Situace je od té loňské v mnohém odlišná. Murrayho už netrénuje Ivan Lendl, který měl lví podíl na proměně vynikajícího tenisty s pověstí hráče, který vždy zůstane těsně pod vrcholem, v opravdového šampiona.

Britskou hvězdu nyní trénuje bývalá francouzská tenistka Amélie Mauresmová, vítězka Wimbledonu z roku 2006. „Je fajn, že Andy prolomil tu hráz a angažoval trenérku, ale překvapilo mě to načasování. Tak krátko před Wimbledonem těžko něco změní," míní McEnroe.

Murrayho letošní výsledky? Zatím nic moc

Letošní sezona Murraymu zatím nevychází úplně podle představ. Zápasovou bilanci má 27 výher a 11 proher, nezískal žádný titul, nehrál dokonce ani v jednom finále. Připojily se i zdravotní potíže.

Na Australian Open skončil ve čtvrtfinále na raketě Rogera Federera, na nedávném French Open postoupil do semifinále, kde ho doslova zničil pařížský král Rafael Nadal.

McEnroe ale právě na antukovém grandslamu viděl klíčovou změnu v Murrayho přístupu. Ve třetím kole proti Philippu Kohlschreiberovi se favorizovaný Brit trápil, utkání se protáhlo na pět setů a rozhodovalo se v tie-breaku. „Bylo vidět, že v tom zápase Andy tahá nohy, že na tom není úplně dobře fyzicky. Ale najednou, když šlo o všechno, našel v sobě vnitřní sílu a dokázal ten zápas urvat. To se mi strašně líbilo. Bylo z toho znát, jak moc chce vyhrávat," popsal McEnroe.

Najde Murray stejnou chuť rvát se o vítězství na Wimbledonu? V minulém týdnu nestačil na travnatém turnaji v londýnském Queen's Clubu ve třetím kole na Radka Štěpánka. Takže určitě je na čem pracovat…