Přihlášení členové Deník Klubu čtou vše bez omezení.
Chci předplatné

CYKLOTRASY: Čeřínek je rájem cyklistů

Vrch Čeřínek (761 m) s přírodním parkem stejného jména leží asi 10 km západně od Jihlavy a asi 5 km východně od Nového Rychnova. Přírodní park Čeřínek pokrývá území s řadou biologicky cenných lokalit a s četnými přírodními zajímavostmi z oblasti neživé přírody.

Čertův hrádek je skalnatý vrch na hřebeni Čeřínku na jihozápadě parku. Jsou zde výrazné zbytky přírodní skalní hradby s mrazovými sruby a skalními mísami. V přírodní památce Přední skála na jihu parku je chráněn přirozený bukojedlový porost na žulovém podkladu. Součástí chráněného území je i mohutný skalní výchoz 11 m vysoký a 22 m široký. Jeho zvětráváním zde vzniklo kamenné moře.

Okolím Přední skály vede 6 km dlouhá trasa Naučné stezky Čeřínek, která na čtrnácti zastaveních seznamuje návštěvníky s přírodními poměry a geomorfologickými zvláštnostmi tohoto území.

Vlastní vrch Čeřínek je vyhledávaným rekreačním územím. Pod vrcholkem je lyžařský svah s umělým osvětlením a lyžařským vlekem. Na úbočích je řada běžeckých lyžařských tras. Přístup k vrcholku Čeřínku je možný od Kostelce po silnici, která končí na parkovišti pod vrcholem Čeřínku.

Pěší turisty provede červená značka celým parkem od západu k východu. Žlutá značka vede z Dolní Cerekve přes vrchol do Mirošova. Vrchol je přístupný i po zelené značce z Kostelce.

Čeřínek se dá krásně projet i na kole. Vyrazit odtud můžete například na další vrchol Vysočiny - Křemešník. V místě je několik značených cyklotras - třeba do Třeště. 

Lidé se mohou občerstvit v turistické chatě na kopci i v Krčmě Čeřínek.

SDÍLEJ:

AKCE V OKOLÍ