Přihlášení členové Deník Klubu čtou vše bez omezení.
Chci předplatné

Chytání v zámeckých sádkách

Novinka na žďárském zámku. Zájemci si mohou zarybařit v zámeckých sádkách, kde se nachází metrák pstruhů. Kdo na pstruhy do zámku přijde, koupí si povolenku za 30 korun. Pokud nemá s sebou prut, může si ho (také za 30 korun) vypůjčit. Ke každé povolence se půjčuje i kyblík na ryby a tlouček – ulovenou rybu je totiž nutné bezodkladně usmrtit. Kdo není tak odvážný, tomu pomůže rybář, který rybu usmrtí, zájemcům ale poradí i s dalšími věcmi nebo rybu i vykuchá.

Podle pravidel, jimiž se budou příchozí řídit, platí dále při lovu pstruhů a dalších lososovitých ryb zákaz pouštění jakékoli ulovené ryby zpět do vody. Děti mladší 15 let mohou lovit jen za dozoru dospělého.

Úlovek si pak lidé nechají zvážit a zaplatí u obsluhy sádek. Kilogram pstruhů vyjde na 130 korun, s vykucháním na 170 korun.

Termíny, kdy si mohou lidé v zámeckých sádkách zachytat, budou upřesněny. Nová atrakce bude uričitě součástí říjnového Dne venkova a dalších akcí. Do sádek by časem mohli přibýt i kapři. 

Sádky byly součástí žďárského klášterního hospodářství od 13. století. Dodnes jsou na původním místě. Protože řehole cisterciákům zakazovala jíst maso čtvernožců, staly se ryby důležitou součástí jejich jídelníčku. Žďárští mniši se tak stali průkopníky chovu ryb, nejčastěji kaprů, ale také organizátory budování rybníků.

Zámek Žďár nad Sázavou
SDÍLEJ:

AKCE V OKOLÍ