Přihlášení členové Deník Klubu čtou vše bez omezení.
Chci předplatné

Cyklovýlet Světlá nad Sázavou, Smrčná, Stvořidla

Vydejme se na procházku nebo cyklovýlet ze Světlé nad Sázavou do Smrčné nebo až na Stvořidla. Na naší cestu se vydáme od mostu ve Světlé nad Sázavou. Nově vybudovaná cyklostezka je určena zejména cyklistům a bruslařům. Během jízdy potkáváme i pěší turisty, nebo maminky s kočárky. Asi po dvou kilometrech v Dolní Březince se cyklostezka mění ve větší silničku, která vede k čistírně odpadních vod. Na této silnici není téměř žádný provoz, ale pro in-line brusle je poměrně hrbolatá. Za sebou máme již 3 kilometry a před námi se objevil Mrzkovický mlýn, kde je za pěkného počasí v provozu občerstvovací kiosek. U mlýna se nachází most, který musíme přejít.

Cesta totiž pokračuje dál po levém břehu Sázavy. Hned za mostem je turistický přístřešek s mapou okolí. Cyklostezka vede na okraji lesa a je na ní příjemný stín. Asi po pěti kilometrech opět končí nový povrch a začíná obdobná cesta jako již u zmíněné ČOV. Po necelých šesti kilometrech se nacházíme ve Smrčné. Pro ty unavené je zde možnost přesednout na vlak a cestu si usnadnit. Většina vlakových spojů na této trati je uzpůsobena pro přepravu jízdních kol a kočárků.(poradí mapa)

My se však vydáváme dál na Stvořidla. Cesta ze Smrčné už není příliš vhodná pro cyklisty. Prochází se lesním úsekem pouze vyšlapanými cestičkami. Tedy cyklisté svá kola musí doslova vláčet nerovným terénem a přes kořeny stromů. Od Smrčné se v Sázavě objevují různě velké kameny, které vytváří v řece přírodní peřeje. Čím více se blížíme ke Stvořidlům, tím více kamenů přibývá. Po devíti kilometrovém výšlapu naše cesta končí. Nacházíme se v kempu na Stvořidlech a můžeme se zde po zásluze občerstvit.

Světlá nad Sázavou
SDÍLEJ:

AKCE V OKOLÍ