Přihlášení členové Deník Klubu čtou vše bez omezení.
Chci předplatné

Stvořidla

Místo jako z pohádky – tak vidí Stvořidla na řece Sázavě, jedno z nejkrásnějších míst na Havlíčkobrodsku, celé generace lidí, kteří je kdysi navštívili. Učarovala také spisovateli Jaroslavu Foglarovi. Právě tam, ve Sluneční zátoce, měl svůj tábor nejstarší český skautský oddíl, jemuž autor legendárních Rychlých šípů dělal po léta vedoucího. „Na Stvořidla jsem jezdívala s mámou a tátou a oni mi nikdy nezapomněli vypravovat příhody kluků z Foglarovy knihy Hoši od Bobří řeky. Znali je nazpaměť. To místo mě pokaždé naplňovalo touhou po přátelství a dobrodružství, chtěla jsem lovit „bobříky“, řešit záhady... Já jsem pak tyto příběhy vyprávěla svým dětem a nyní už je povídám i vnukům,“ podělila se o nostalgickou vzpomínku Jaroslava Krčmaříková z Opavy.

Stvořidla mají dodnes své neopakovatelné kouzlo. Kdo by se chtěl vydat za jeho poznáním, může vyzkoušet třeba nabídku kempu Sluneční zátoka, vzdáleného asi tři kilometry od Ledče nad Sázavou. Hladina řeky Sázavy je v tomto úseku velmi klidná, což uvítají hlavně rodiče s dětmi. Kromě ubytování tam zájemci najdou hřiště na míčové hry a část vyhrazenou pro příjemné večerní posezení u ohně.

Další ubytovací prostory nabízí Chatová osada Stvořidla umístěná poblíž obce Dobrovítova Lhota, pět kilometrů od Ledče nad Sázavou. Kromě milovníků koupání, pěších výletů a rybaření si tam na své přijdou také vyznavači houbaření. Nechybí ani prostory na sportovní vyžití malých i velkých návštěvníků. Kdo by snad chtěl namísto autem přijet vlakem, má možnost vyzkoušet služby legendárního „posázavského pacifiku“, železniční zastávka je od chatové osady vzdálena pouhých třicet metrů.

Stvořidla, Světlá nad Sázavou
SDÍLEJ:

AKCE V OKOLÍ