více >>

Tradiční lidová kultura dotykem (stálá expozice)

Akce již začala

Hmatová expozice Národního muzea v Národopisném muzeu Národního muzea.

Expozice Tradiční lidová kultura dotykem přibližuje slabozrakým a nevidomým návštěvníkům vybraná témata spojená s životem našich předků na vesnici na přelomu 19. a 20. století.

Venkovské prostředí konce 19. století bylo místem, kde se udržovala a byla detailně zdokumentována tradiční lidová kultura vycházející ze života v minulých staletích. I když se ve 20. století v důsledku velkých proměn společnosti lidové tradice začaly vytrácet, řada projevů a dokladů lidové kultury, zejména v oblasti zvyků a obyčejů, zůstala součástí našeho života.

Expozice představuje výrobky a pracovní nástroje lidových řemeslníků, ukázky tradičních lidových písní a krojů a také příklady luštěnin, obilovin a bylinek, které se využívaly pří přípravě pokrmů.

Zájemci také mohou detailně prozkoumat model dřevěného trojdílného čtyřprostorového domu vesnického typu.

S předměty představujícími lidovou kulturu se může seznámit každý návštěvník. V prostoru expozice jsou umístěny masky na oči, se kterými si mohou zájemci projít výstavu hmatem a přiblížit si tak svět nevidomých a slabozrakých návštěvníků.

K expozici jsou připraveny doprovodné programy, prezentace předmětů užívaných ve svátečních časech a komentované programy v návaznosti na tradiční svátky, lidové zvyky a tradice nejen pro nevidomé a slabozraké návštěvníky, ale i pro zájemce z řad škol a zájmových spolků.

Součástí expozice je i doprovodný katalog Tradiční lidová kultura dotykem v Braillově písmu a černotisku.

Vstupenky lze zakoupit na pokladně. Prodej on-line na www.nm.cz je možný pouze na plné a rodinné vstupné.

Plné 70 Kč, snížené 40 Kč, rodinné 110 Kč, školní 40 Kč / osoba. 

Otevřeno každý den kromě pondělí.

od  5. 2.  (10:00)
do  1. 12.  (18:00)
Kinského zahrada 98, Praha 5
SDÍLEJ:

AKCE V OKOLÍ

Chcete tady mít zveřejněný svůj příspěvek? Posílejte ZDE