více >>

Začne Festival ProTibet 2019

Akce již skončila

Od 1. do 28. března 2019 se Ostrava opět stane jedním z šesti desítek měst, ve kterých se uskuteční 18. ročník Festivalu ProTibet. Letos je výjimečný tím, že 10. března uplyne přesně 60 let od krvavého potlačení povstání Tibeťanů proti čínské okupaci. V Ostravě při této příležitosti vznikl filmový dokument nazvaný Kauza Tibet, který bude mít letos na festivalu premiéru. Ostravští diváci jej uvidí v rámci minifestivalu tibetskýh filmů 20. března v Minikino Kavárně.
„Nový film Kauza Tibet pojednává zejména o nucené emigraci Jeho Svatosti dalajlamy a dalších tisíců následovníků, zničení 6254 klášterů i násilné smrti 1,2 milionu Tibeťanů. Dodnes jsou Tibeťané ve své zemi občany druhé kategorie bez přístupu k vyššímu vzdělání a k lepší práci. Film rovněž připomíná práci a poslání obecně prospěšné společnosti MOST Pro Tibet, která se snaží Tibeťaňům pomáhat,“ přiblížil obsah ostravského dokumentu koordinátor festivalu Petr Ďásek. Z Ostravy proudí zejména tibetskému exilu v Indii díky společnosti nepřetržitá podpora již 15 let, kdy se podařilo získat zejména pro děti a nejchudší staré Tibeťany pomoc ve výši 25 milionů korun a ovlivnit více než čtyři tisíce osudů. Vůbec první Festival ProTibet se konal právě v Ostravě v roce 2002, a odtud se postupně díky společnosti MOST rozšířil do celé republiky.

LETOŠNÍ PROGRAM
Letošní ročník festivalu ProTibet oficiálně zahájí už v pátek 1. března 2019 v Knihovně města Ostravy přednáška tibetského mnicha Geshe Yeshi Gawy, který se narodil v Tibetu a vzdělání získal v Indii. Tématem besedy je Štěstí a bdělá pozornost z pohledu buddhismu. Jak vypadal svobodný Tibet, si budou moci zájemci prohlédnout rovněž v knihovně na výstavě Josefa Vaniše – Tibet, která přináší unikátní fotografie z padesátých let 20. století. Vernisáž s ochutnávkou pochutin z tibetské mouky – tsampy – se uskuteční v pondělí 4. března od 17 hodin.
Žádný festival se neobejde bez besed. Jedna z nich se uskuteční 14. března od 18 hodin v Klubu Atlantik v ulici Čs. legií v Moravské Ostravě a kolem posvátné hory Kailás provede zájemce Martin Špětla.
V Dobré čajovně náročného pijáka v ulici 28. října (DK města Ostravy) se v pátek 15. března uskuteční beseda Milana Špaka spojená s promítáním. Název besedy, která začne v 18 hodin, je Pokorná pouť od kláštera ke klášteru v tajemné zemi Zanskar.
O ujgurské problematice v Číně pohovoří v úterý 5. března od 17.30 hodin v klubu Fiducia Ondřej Klimeš, odborník na Východní Turkestán. V klubu Parník na Sokolské třídě v Moravské Ostravě se bude konat hudební část festivalu. Na koncertu Cermaque ve středu 6. března zazní od 19 hodin poezie, básně i intimní písně v podání písničkáře Jakuba Čermáka a violistky Julie Goetzové.
Dvě besedy se uskuteční také v Centru PANT v ulici Čs. legií. V úterý 26. března to bude na téma utajovaného programu odebírání lidských orgánů a ve čtvrtek 28. března přiblíží novodobou historii Tibetu Zuzana Ondomišiová. Obě akce začnou v 18 hodin.
Kompletní program festivalu najdete na www.protibet.cz.

od  1. 3.  (00:00)
do  28. 3.  (23:00)
Ostrava
SDÍLEJ:

AKCE V OKOLÍ

Chcete tady mít zveřejněný svůj příspěvek? Posílejte ZDE