Přihlášení členové Deník Klubu čtou vše bez omezení.
Chci předplatné

Zřícenina, za kterou není nutné chodit daleko

Za pozůstatky starých hradních zdí musí turisté většinou šlapat do vysokých kopců a procházet hlubokými lesy. V jednom případě to ale neplatí. V Dalečíně je zřícenina hradu doslova jako na dlani, a to přímo v samém srdci obce. Stačí dojet či dojít k budově místního obecního úřadu a rozhlédnout se kolem. O kousek dál lze spatřit pod hradbou stromů prastaré zdivo.

„Hrad v Dalečíně byl již r. 1358. Začátkem 16. století stal se skrýší loupežnickou, až ho moravský zemský hejtman Artleb Vranovský z Boskovic po r. 1519 dobyl a dokořán vyvrátil. Pustým hradem se jmenuje r. 1588 a 1603; zůstala z něho jen mohutná část zdi hlavního obydlí. Jest na ostrohu v zátoce Svratky na levém břehu; místu říká se Hradisko,“ uvádí ve Vlastivědě moravské Bystřický okres Jan Tenora.

Po bývalém pyšném panském sídle, dříve nazývaném Tollstein, toho mnoho nezůstalo. Snad kromě nepatrné části bývalého paláce a zbytků hradeb nic nepřipomíná, že se na tomto, nyní tak poklidném místě, které je jako stvořené pro piknik v trávě, kdysi odehrávala zuřivá bitva. Bitva, která mohutný hrad odsoudila k zániku.

Do Dalečína se lze dostat autem nebo také pěšky, a to po červené turistické značce z Jimramova nebo z Vítochova, a po zelené ze Sulkovce.

SDÍLEJ:

AKCE V OKOLÍ