více >>
Logo Deník

Muzeum otevře výstavu Vánoční ozdoby

Akce již skončila

Šumperk - Ve čtvrtek 2. listopadu v 17 hodin bude v Hollarově galerii Vlastivědného muzea v Šumperku otevřena výstava Vánoční ozdoby, která představí soukromou sbírku sběratelky Jitky Mrkosové ze Šumperka. „Svou sbírku sběratelka vytváří od roku 2009. Ke sbírání ji dovedla výroba vlastních ozdob z korálků a perliček. Setkání se starými ozdobami ji nadchlo natolik, že se v současnosti věnuje již pouze sbírání historických ozdob,“ uvedla kurátorka výstavy Mária Kudelová.

Uvedla, že tradice zdobení vánočního stromku je německého původu a u nás se rozšířila až v 19. století, zejména však na počátku 20. století. Jejich výroba se na počátku ubírala dvěma směry. V šlechtických sídlech, palácích a měšťanských domech byla vánoční výzdoba pompézní. Tyto vánoční ozdoby byly vyráběny na zakázku v uměleckých dílnách, sklářských hutích a manufakturách. Druhý směr zahrnoval ozdoby vycházející z lidových tradic. Lidé si je vyráběli sami, a to převážně z přírodnin, papíru nebo pečiva. 

„Výstava představí nejrůznější druhy vánočních ozdob vyráběných z různých materiálů, například i z vosku, vaty, papíru, skleněné foukané a perličkové ozdoby. I sortiment vyráběných vánočních ozdob byl neobyčejně široký,“ doplnila Mária Kudelová. Výstava potrvá do 4. února 2018.

od  2. 11.  (17:00)
do  4. 2.  (12:00)
Vlastivědné muzeum v Šumperku, Hlavní třída 342/22
SDÍLEJ:

AKCE V OKOLÍ