více >>

Vladimír Boudník a osmašedesátý na Krumlovsku: muzeum má dvě nové výstavy

Akce již skončila

Český Krumlov - Od 20. června 2018 do 6. ledna 2019 budou probíhat v Regionálním muzeu v Českém Krumlově současně dvě výstavy se společným tématem roku 1968. Komorní prostory výstavní chodby muzea budou věnovány výstavě „OSMAŠEDESÁTÝ v Českém Krumlově a okolí“, která prostřednictvím přehledné časové osy, autentických tiskovin, dokumentů i velkého množství fotografií návštěvníkům představí průběh událostí celého roku 1968 v kontextu, a to mezinárodním, národním i regionálním. Víceúčelový výstavní sál poslouží jako galerie, ve které bude představen soubor grafik Vladimíra Boudníka z roku 1968, tedy z posledního roku jeho tvorby před jeho dobrovolným odchodem ze života. Výstava nese název „Vladimír Boudník - závěrečná tvorba z roku 1968“. 
Rok 1968 je v našich, ale i evropských a světových dějinách 20. století natolik významný a přelomový, že se připravovaná výstava v Regionálním muzeu v Českém Krumlově omezila i v samotném názvu na všeobecně vžité a výmluvně užívané označení „Osmašedesátý“. Formou přehledné časové osy, zachycující v chronologickém sledu průběh událostí celého roku v kontextu mezinárodním, národním i regionálním, nabídne návštěvníkům autentické tiskoviny, dokumenty i velké množství fotografií. Jedním z nejvýznamnějších symbolů snah o uvolnění napětí v bipolárně rozděleném světě byly události v tehdejším Československu, které vstoupily do obecného povědomí jako tzv. Pražské jaro. Náznaky dílčích politických, ekonomických a společenských reforem, pro které se vžil výraz „socialismus s lidskou tváří“, oficiální zrušení cenzury, svobodné a progresivní kulturní či umělecké směry bylo možno sledovat i na jihu Čech. Zdejší přechody na státní hranici s Rakouskem a Německou spolkovou republikou se pro mnohé staly na krátkou dobu místem uskutečněného snu – volného cestování za železnou oponu.
Invaze vojsk pěti států Varšavské smlouvy do Československa dne 21. srpna 1968 přivodila všem slibným reformám nechtěný a nečekaný konec. Mimořádně dramatické okolnosti situace na Českokrumlovsku zachycují nejen fotografie sovětských tanků na historickém náměstí Českého Krumlova, ale také osudy rozhlasového a televizního vysílače na Kleti, jednoho z posledních, který v srpnových dnech přinášel občanům informace o aktuálním dění.
Výstava je pořádána ve spolupráci se Státním okresním archivem v Českém Krumlově.
Umělecký a symbolický dovětek k výstavě, přinese představení souboru grafik Vladimíra Boudníka z roku 1968, tedy z posledního roku jeho tvorby před jeho dobrovolným odchodem ze života - 5. prosince 1968 • Na konci července 1968 se Vladimír Boudník zúčastnil setkání výtvarníků v Českém Krumlově, které zde uspořádal Městský dům kultury. Pro neformální výstavy, které se konaly v ulicích, v průjezdech a v historických domech přivezl větší soubor současné i dřívější grafiky, jejíž větší část zde rozdal a prodal (Českokrumlovské muzeum od něj zakoupilo 5 grafických listů). Byl to pro něj velmi šťastný a osvobozující týden ve zcela novém, tehdy klidném a inspirativním prostředí, nezatížený rutinou, problémy či termínovanými pracovními povinnostmi, navíc v okruhu mladých umělců z Čech a z Moravy, pro které byl velkou autoritou. Dle jejich vzpomínek zde Boudník nebyl žádným introvertním, nepřístupným a neurotickým jedincem, ale vstřícným a veselým člověkem, který během nekončících diskusí v krumlovských lokálech s velkou vnitřní energií a viditelným potěšením bavil celou společnost. Navíc se v Českém Krumlově seznámil s půvabnou dvaadvacetiletou textilní výtvarnicí Věrou Špánovou, s níž si naplánoval i brzkou svatbu. Termín obřadu byl stanoven na 21. srpen 1968. Jeho svědek, spisovatel Bohumil Hrabal, však onoho dne v důsledku celkové okupační paralýzy v zemi nemohl přijet, a tak se obřad na zdejší radnici konal o den později, tedy v den, kdy do Českého Krumlova dorazily sovětské tanky.
Výstava se uskuteční ve spolupráci s Galerií Ztichlá klika v Praze.

Otevřeno kromě pondělí od 9 do 17 hodin (polední pauza 12 - 12:30)

Plné vstupné: 50 Kč
Slevy: 25 Kč
Školní výpravy: 20 Kč
Rodinné vstupné: 100 Kč

od  20. 6.  (09:00)
do  6. 1.  (17:00)
Horní 152, Vnitřní Město, Český Krumlov
SDÍLEJ:

AKCE V OKOLÍ