Stále nové mobilní telefony. Další a další aplikace. Virtuální prostor, který nahrazuje skutečný. Voláme-li do banky, mluví s námi umělá inteligence. Jídelní lístek v restauraci už objevíme často jen tehdy, pokud si umíme naskenovat QR kód. Všimněte si, že mnohé výrazy, které jsem zde použil, byly před lety či krátkými desítkami let zcela neznámé.

Dialog tří generací o nových technologiích začíná Martin příhodou z anglického Manchesteru, kam se vydal s Tomášem na zápas legendárních United. Hotelové pokoje neměly klíče, neměly ani obvyklé karty. Pouze digitální otevírání, které se dalo stáhnout. Martin byl z toho paf a bez Tomášovy pomoci by nejspíš skončil po zbytek života mezi manchesterskými bezdomovci.

Mnohde tam také nebylo možno platit penězi, pouze kartami. U nás i ve světě se ozývají hlasy, že lidé mají právo na to, aby platili bankovkami či mincemi. Aby měli právo si vyzvednout penzi na přepážce. Měli bychom jim to garantovat? Martin se domnívá, že kdo se nedokáže srovnat s vývojem technologií, zemře jako starý lev, který nedokáže ulovit gazelu. Tomáš věří v přizpůsobivost a rekvalifikaci. Denisa se obává, že nový svět nepřeje lidskému rozmlouvání.

Deník tří generací uvádíme každé úterý. Influencerka, marketingový expert a novinář v něm přinášejí své pohledy na aktuální události i problémy každodenního života. Čtenáři jim sami mohou nabídnout témata. Těšíme se nejen na vaše náměty, ale i názory a připomínky. Pište prosím na nazory@denik.cz.