Jan Kubíček je úspěšným triatlonovým reprezentantem, kterému k srdci přirostla Xterra. To je terénní forma triatlonu, kdy se cyklistická část jede v náročných podmínkách na horském kole a v podobně těžkém terénu se pak odehrává i běh. O asfaltové silnici si v Xteře můžete nechat jen zdát.

Kubíček dobře zná vyčerpávající výběhy a seběhy, kdy srdce tluče o sto šest. Proto není divu, že se zúčastní adrenalinové akce s názvem Red Bull 400. O té by se bez nadsázky dalo říct, že jde o "Nejtvrdších 400 metrů života".

V závodě, který se uskuteční v sobotu 13. září 2014, budou všichni sportovci silné nohy, roztažené plíce a odvahu. Nepůjde totiž o nic menšího než o hromadný výběh skokanského můstku K120 v Harrachově. A to od konce dopadu až po rozjezdovou lavici.

V Česku se tenhle závod poběží vůbec poprvé a známý můstek na prudkém svahu Čertovy hory je pro premiéru ideální. „Je to obrovská výzva, ve které si každý účastník může sáhnout až na dno svých vlastních sil. Fyzických i psychických," říká český triatlonista Jan Kubíček, který nad akcí převzal záštitu.

Po startu na dojezdu se svah okamžitě prudce zvedá. Srdeční tep vystřelí k závratným hodnotám, nohy v kopci velmi rychle ztěžknou. A pak? To nejlepší teprve přichází. Poslední úsek z odrazové hrany můstku až k místu, odkud normálně startují skokané. Až tady je cíl, do kterého se musí každý vysápat. Bude to chtít hodně sebezapření, odvahu a také správnou taktiku. Zvláště když startuje padesát běžců najednou. Síly si musíte rozložit a nevyčerpat všechnu energii hned na začátku. I v lehké atletice patří čtyřstovka k nejtěžším disciplínám. Natož v tomto horském provedení.

Poběží se v kategoriích muži, ženy, mužská štafeta, smíšená štafeta a hasičská štafeta. Celkově se může přihlásit pouze 500 závodníků.