V Mělníku se bojovalo na tratích sprint triatlonu a do panoramatického prostředí si našly cestu více než tři stovky závodníků. „Máme radost, když vezmu i závod SPECIALIZED OPEN, měli jsme tu přes 300 startujících, což je rekordní účast," pochvaloval si ředitel závodu Roman Táborský.

Na startu se objevila řada ruských reprezentantů, dále skupinky juniorů a dorostenců ze Slovenska, Polska, Německa, Francie, Anglie, Izraele i sportovci z Mexika. Ranní počasí nabídlo silný déšť, pak se ale vyjasnilo a panovalo slunečné a teplé počasí. V průběhu hlavního závodu přišla extremní bouřka.

V nabité konkurenci zvítězil mezi muži český olympionik Jan Čelůstka, za kterým doběhl Rus Andrey Bryukhankov, třetí byl další Rus Andrey Moiseenko.

„V Mělníku je vždy perfektně připravený závod na náročných tratích. Sešla se tu konkurence vyšší než na MČR, hodně silná byla ruská reprezentace. Mám z vítězství velkou radost, je to pro mě ideální příprava pro sbírání bodů v kvalifikaci na OH v 2016," uvedl Čelůstka.

Loňský vítěz Jiří Kalus skončil na pátém místě. „Po měsíci nezávodění jsem přijel na svůj druhý závod Českého poháru. Konkurence byla silná. Plavání nezačalo nejlépe a hned od začátku nám uplavala skupinka. Vylezl jsem na páté pozici s cca 10-15s ztrátou na Honzu Čelůstku. Ihned po depu mě předjel týmový kolega Fana Kubínek a právě díky němu jsme dostihli první čtyřčlennou skupinku ještě pod kopcem. V kopci nám ale ihned nastoupili a ujeli. Já už neměl síly Frantovi vystřídat a dojet je. On to dokázal a já si počkal na další skupinu. Do posledního kola začalo silně pršet a pár závodníků popadalo, tak se jelo opatrněji a tempo se uklidnilo. Z depa jsem vybíhal jako poslední, ale již v polovině běžecké trati jsem se dostal do čela naší druhé skupiny. Věděl jsem, že přede mnou je Fana s minutovým náskokem, takže jsem si už jen pohlídal páté místo. Celkové 3. místo mezi Čechy a 2. místo do 23let nehodnotím pozitivně, ale ani negativně. Umístění odpovídá momentální „formě"," řekl Kalus.

V závodě žen byla nejrychlejší Ruska Ljubov Polyanská. Druhá doběhla Jitka Šimáková, třetí pak byla další ruská reprezentantka Anastasia Abrosiomová.

„Byl to atypický závod, protože jsem ho celý strávila ve společnosti závodnic z Ruska. Po vydařeném plavání v teplých vodách pískovny Baraba jsem lezla druhá v kontaktu s vynikající plavkyní Abrosimovou a v těsném závěsu za námi šly další dvě Rusky. Po kole, které "zpestřila" brutální bouřka, jsme zůstaly ve třech. Zbývající dvě Rusky na běhu nasadily pekelné tempo a já měla zpočátku co dělat, abych s nimi držela tempo. Běžela jsem skoro o minutu rychleji než vloni, kdy to stačilo na vítězství. Letos jsem se musela sklonit před Ljubov Polyanskou, která byla prostě lepší. Celkově jsem ale moc spokojená s průběhem i výsledkem závodu. V této konkurenci je 2. místo bezva," zhodnotila Šimáková, která ocenila úžasnou podporu diváků a kamarádů. „Takovou atmosféru jsem ještě nikdy nezažila," uzavřela Šimáková.

Další závod Českého poháru v olympijském triatlonu hostí o víkendu Tábor a součástí této akce bude i závod Evropského poháru juniorů.

4. závod ČP v olympijském triatlonu, Mělník:

Muži: 1. Jan Čelůstka (ČR) 58:01,9, 2. Andrey Bryukhankov (Rus) 58:21,2, 3. Andrey Moiseenko (Rus) 58:33,8, 4. František Kubínek (ČR) 58:59,1, 5. Jiří Kalus (ČR) 1:00:05,4.

Ženy: 1. Ljubov Polyanská (Rus) 1:04:15,8, 2. Jitka Šimáková (ČR) 1:04:22,8, 3. Anastasia Abrosiomová (Rus) 1:04:51,9, 4. Linda Vítová (ČR) 1:08:13,8, 5. Iveta Fairaislová (ČR) 1:08:46,6.