Jako první odstartoval závod žen i se dvěma českými želízky. Vendula Frintová, která nedávno v Aucklandu vybojovala 4. místo a zaznamenala tak nejlepší český výsledek v závodě MS, doběhla dvanáctá.

Nedařilo se Petře Kuříkové. Ta se trápila sama se sebou a po závodě přiznala, že jí bylo do breku. Výsledkem bylo 48. místo. „Neměla jsem vůbec svůj den. Plavání průměrné, na kole jsem chytla druhý balík, což bylo super. Nedokázala jsem se však prokousat dopředu, celou dobu pršelo, trať byla kluzká a závodnice přede mnou spadly. Neměla jsem dost síly, abych si zbytek pole dojela. Cyklistika mi vzala hodně síly. Na běhu se mi chtělo spíš brečet než běžet," uvedla Kuříková.

Deváté vítězství v řadě si připsala Američanka Gwen Jorgensenová, která působí jako neporazitelný triatlonový stroj. Druhé místo brala Australanka Ashleigh Gentleová, třetí její krajanka Emma Moffattová.

V závodě mužů se představil jediný Čech a to Přemysl Švarc. V den, kdy slaví svůj svátek, doběhl na 42. místě. Potýkal se s teplotou a většinu závěrečného běhu už nešel na maximum.

„V pátek jsem se rozhodl závodit, protože jsem myslel, že nachlazení je pryč. Plavání nebylo špatné, i když bych rád vylézal ještě více vpředu. Díky spolupráci na kole jsme již ve 4. okruhu dojeli první balík. Když jsme polevili v tempu, zjistil jsem, že mi není dobře a že mám horečku. Doufal jsem, že se rozběhnu, ale tělo nechtělo. Běh jsem od 2 km pojal jako rychlostně vytrvalostní trénink, abych se neposlal úplně do kytek," zhodnotil Švarc.

Závěr závodu mužů nabídl strhující podívanou. Na čele běželo trio Javier Gomez, Alistair Brownlee a Mario Mola. Posledně jmenovaný začal 1,5 kilometru před cílem ztrácet, zatímco dva nejlepší triatlonisté světa předvedli boj do posledního dechu. Olympijský šampion Alistair Brownlee několikrát nastoupil, ale úřadující mistr světa se ho držel jako klíště a ve finiši na modrém koberci to byl právě Gomez, který nasadil k rozhodujícímu sprintu a urval cenné prvenství.

Na dramatický finiš mužského závodu se můžete podívat ve videu

Zdroj: Youtube

Závody mistrovství světa v triatlonu v Jokohamě:

Muži: 1. Gómez (Šp.) 1:47:00, 2. A. Brownlee (Brit.) -2, 3. Mola (Šp.) -20, …42. Švarc (ČR) -3:53.
Průběžné pořadí MS (po 5 z 10 závodů): 1. Gómez 3507, 2. Mola 2958, 3. Alarza (Šp.) 2685, …65. Čelůstka (ČR) 144, 75. Švarc 100.

Ženy: 1. Jorgensenová (USA) 1:57:20, 2. Gentleová -1:13, 3. Moffattová (obě Austr.) -1:43, …12. Frintová -2:34, 48. Kuříková (obě ČR) -10:16.
Průběžné pořadí MS (po 5 z 10 závodů): 1. Jorgensenová 3200, 2. Zaferesová (USA) 2905, 3. Hewittová (N. Zél.) 2368, …8. Frintová 1414, 77. Kuříková 71.