CZECHMAN je pro českou triatlonovou veřejnost něco jako Štědrý den. Prostě svátek, na který se každý těší a připravuje dlouhou dobu dopředu. V Pardubicích se tradičně bojuje na tratích polovičního ironmana, tedy 1,9km plavání, 90km na kole a 21km běhu a tentokrát se na start tohoto kultovního a mnohokrát oceněného závodu postaví i trojnásobný mistr Evropy Filip Ospalý.

Ten po titulu v olympijském triatlonu z roku 2001 a dutlonových vavřínech v roce 2006 ovládl letos i šampionát ve středním triatlonu v italském Rimini a bude největší hvězdou pardubického podniku. „Chci si závod užít a spokojeně doběhnout do cíle. Bude se mnou i rodina, má být krásně, tak doufám, že si uděláme pěkný víkend ve východních Čechách," řekl Ospalý.

Ve startovní listině nechybí dvanáct nejlepších závodníků z loňska, takže konkurence bude nabitá. Chybět nebude ani nejlepší Železný muž Petr Vabroušek. Ten však tohoto polovičního ironmana bere jako prověrku na triatlonový nářez, který ho čeká.

„Cíle a ambice si kladu až do série pěti dlouhých triatlonů, které budou následovat v pěti dalších víkendech. Czechman je poslední rychlá prověrka připravenosti. Pokud mne soupeři nechají, samozřejmě se pokusím znovu vyhrát. Myslím ale, že na těchto distancích a za účasti Filipa Ospalého, budeme my ostatní bojovat jen o druhé místo," citoval Vabrouška web etriatlon.cz.

„Ve startovní listině jsou závodníci ze třinácti zemí světa, což nám pořadatelům dělá ohromnou radost. Oproti loňsku bude novinkou start z vody. Má být docela teplo, snad i přes 30 stupňů, takže to bude takový "klasický triaton". Prostě tak, jak to ma být," řekl ředitel závodu Tomáš Petr.

Start je naplánovaný na 12 hodin, štafety vyrazí do boje o 20 minut později.