Zvítězil olympijský šampion Brit Alistair Brownlee, druhý doběhl Španěl Mario Mola.

Před finálovým závodem měli šanci na titul pouze dva borci. Lídr seriálu Javier Gómez ze Španělska a Brit Jonathan Brownlee. Španěl dobře věděl, že mu k obhajobě titulu stačí hlídat si mladšího z bratrů Brownleeových a podle toho se také v závodě zařídil.

Po úvodní plavecké části dlouhé 1,5 kilometru se do úniku vydala trojice Alistair Brownlee, Reinaldo Colucci z Brazílie a Nor Kristian Blummenfelt a po 40ti kilometrech měla náskok minutu a 15 vteřin. V běhu se do toho ale obul olympijský šampion Alistair Brownlee a s přehledem si doběhl pro vítězství.

Skupinu pronásledovatelů vytvořilo trio Jonathan Brownlee s dvojicí Španělů Javier Gómez a Mario Mola. Jonathan by musel závod vyhrát a doufat, že Gómez neskončí lépe než čtvrtý, aby se stal mistrem světa, ale to Španěl nehodlal připustit. Naopak v závěrečném ze čtyř okruhů Gómez s Molou Jonathana Brownleeho setřásli.

Závod v Edmontonu tedy ovládl Alistair Brownlee před dvojicí Španělů Mola a Gómez. V konečném bodování titul mistra světa obhájil právě Gómez, který v letošní sezoně zvítězil ve čtyřech závodech MS. Vicemistrem světa se stal jeho krajan Mario Mola, bronzovou příčku obsadil Jonathan Brownlee.

Čeští reprezentanti v mužské elitní kategorii nestartovali, ale Přemysl Švarc obsadil v konečném pořadí 89. místo a to díky bodům ze závodů Světového poháru. Jan Čelůstka se zúčastnil jediného závodu MS v Chicagu, kde bodoval a obsadil 168. místo.

Výsledky: Finále MS v triatlonu, Edmonton:

Muži: 1. Alistair Brownlee (Brit.) 1:48:44, 2. Mario Mola (Špa.) 1:49:04, 3. Javier Gómez (Špa.) 1:49:07.

Konečné pořadí MS: 1. Javier Gómez (Šp.) 4860 b., 2. Mario Mola (Šp.) 4601 b., 3. Jonathan Brownlee (Brit.) 4501 b., …89. Přemysl Švarc (ČR) 296 b., …168. Jan Čelůstka (ČR) 56 b.