V Ostrově se bojovalo na tratích 1,2 kilometru plavání, 32 kilometrů na horském kole a 10 kilometrů běhu. S porcí kilometrů si v ženském závodě poradila nejlépe česká reprezentantka Helena Erbenová. Druhá doběhla Lenka Cibulková, třetí pak Mariana Sopoušková.

„Závod jsem si příliš neužila. Celkem dost mě zaskočilo plavání bez neoprenu. Místy byla voda pěkně ledová a místy teplá jako kafe. Zdálo se mi, že neplavu úplně špatně, ale když jsem po šesti kilometrech na kole dostala informaci, že na čelo ztrácím minutu a půl, říkala jsem si no nazdar. Navíc se mi nepodařilo chytit žádnou skupinku a pěkně jsem si to všechno musela odtahat sama. To se mi tady v Ostrově ještě nestalo. Druhá polovina trati biku byla víc technická a hodně rychle se mi tam i přes nějaké chyby podařilo Lenku Cibulkovou sjet, ale do depa jsem si moc velký náskok nepřivezla. Nohám se nechtělo šlapat a pak ani moc běžet, snažila jsem se dosta do nějakého tempa a na nic moc nemyslet. Občas si člověk závod užije a baví ho a občas je to naopak, tenhle mistrovský závod mi vůbec nechutnal," zhodnotila Erbenová, kterou však potěšil doběh do cíle.

„Cílovou rovinku si nejvíce užila dcerka Mája, která se na doběh těšila už od rána. Akorát jsme to měly jen tak tak. Jen několik vteřin nás dělilo od silného deště a krup. Myslím, že je to moje druhá medaile z mistrovství republiky v Xteře, takže jsem za ni moc ráda. Na domácí závody to vzhledem k programu Evropských pohárů moc nevychází," dodal Erbenová.

V závodě mužů kraloval Luboš Truhlář. Druhý doběhl Jan Kubíček, třetí pak Václav Holub.

„Den pro mě nezačal nejlépe. Zaspal jsem o dvacet minut, pak jsem zjistil, že nemám cyklistickou helmu. Nepotěšila mě ani zpráva, že se poplave bez neoprenů. Z plavání jsem měl dobrý pocit a vylézal na nějakém 14. místě s minutovou ztrátou na Honzu Kubíčka. Toho jsem pak dojel, ale musím říct, že jsem si hrábnul. Nejlepšího plavce Martina Krňávka jsme potom předjeli v lese u rybníka. Druhé depo jsme s Honzou zvládli na vteřinu stejně a vyrazili na běh, který byl ve dvou okruzích. V tom prvním se neudálo nic zajímavého, na začátku druhého jsme se lehce poškádlili, díky čemuž jsem nakonec získal několikametrové vedení. Toho jsem využil, přitlačil na pilu a vytvořil si nakonec asi půlminutový náskok. Ten jsem si udržel až do finiše na náměstí. Z titulu mám velkou radost, doufám, že se mi teď bude dařit i v Lucembursku," uvedl Luboš Truhlář.

MČR Xterra, 2. díl Českého poháru Xterra:

Muži: 1. Luboš Truhlář (1987) 2:16:12,7, 2. Jan Kubíček (1980) 2:16:58,1, 3. Václav Holub (1983) 2:18:54,8.

Ženy: 1. Helena Erbenová (1979) 2:34:48,5, 2. Lenka Cibulková (1980) 2:38:53,9, 3. Mariana Sopoušková (1988) 2:53:50,5.