Pod vedením hlavních trenérů Martina Hotového, Jaroslava Formánka a Josefa Mužíčka mladí absolvovali v sobotu závody jednotlivců, v neděli pak závody štafet. Trenérské trio pak z tohoto vrcholu sezony připravilo podrobný report.

Nejprve šli na start kategorie starších žáků (objemy 0,4-7,5-3km), kde jsme měli zastoupení maximálním počtem 6 chlapců. Jakub Řehula, Tomáš Zikmund, Martin Semerád, Matyáš Pospíšil, Jan Trutna a Matěj Burian. A po deseti minutách skočili do vody dívky a mezi nimi i 6 našich reprezentantek. Klára Zábójníková, Adriana Ondrášková, Pavla Koníčková, Barbora Antošová, Natálie Bělinová a Anna Hendrichová.

Závodní pole žáků čítalo 25 borců. Z našich závodníků se nejlépe vedlo Jakubovi, který z vody vylézal na čtvrtém místě, ale výbornou prací v prvním depu naskakoval na kolo první. A na nic nečekal a vzal za to pěkně od začátku. Jezdil vpředu sám a do depa přijel s náskokem cca 35sec. Bohužel vlastní chybou se v depu zdržel, a přestože ještě vybíhal první, jeho náskok se výrazně ztenčil na 13sec. Za ním vybíhal maďarský reprezentant, a jak se později ukázalo, měl nakonec více sil. Vyhrál Maďar Soós nejrychlejším během dne. Druhý skončil Řehula a na bronzovou příčku se prosadil Tomáš Zikmund, který ten vyhrál plaveckou část. Další z našich borců Martin Semerád se druhým nejrychlejším během prosadil na konečné 6. místo. Velkou smůlu měl Jan Trutna, který z výborné pozice, kdy jezdil ve skupině za vedoucím Řehulou, měl na kole pád a závod nedokončil. V družstvech chlapci vybojovali skvělé 1. místo před Maďary a Poláky.

Na start závodu žaček nastoupilo 24 dívek. Zde se situace vyvíjela jinak. Kvalita maďarských závodnic byla vidět od počátku a ty obsadily čelo závodu. Z našich dívek se po plavání mezi ně vklínila pouze Adriana (3.). V celkovém pořadí se nejvýše prosadila Klára Zábojníková na osmém místě.

Ostatní sportovci se umístili takto:
Pospíšil Matyáš – 8.místo
Burian Matěj – 12.místo
Kmoníčková Pavla – 10.místo
Ondrášková Adriana – 11. místo
Antošová Barbora – 14.místo
Bělinová Natálie – 15.místo
Hendrichová Anna – 17. místo
V družstvech dívky skončily na 3. místě za Maďarkami a Slovenkami, ale před Polkami.

Šimůnková mistryní ČR

Dorostenecká výprava čítala maximální počet možných startujících, kteří patřili do reprezentačního výběru. U dorostenek se jednalo o Šimůnkovou Simonu, Trčkovou Evu, Bajerovou Žanetu, Obermannovou Lucii, Fairaislovou Ivetu, Třebickou Dianu. Dorostenecké družstvo bylo ve složení. Petr Ondřej, Olšar Ondřej, Plojhar Tomáš, Štibingr Matěj, Šimeček Michal a Mitrenga Adam.

Dorostenecké kategorie patřily z pohledu kvality a zahraniční účasti k těm nejsilnějším v daném závodě. Mezi dívkami se nejlépe vedlo Simoně Šimůnkové, která v mezinárodním klání obsadila čtvrtou příčku. V Českém poháru získala titul mistryně ČR. U Chlapců tento titul získal Michal Šimeček, avšak v závodě ZON to stačilo „jen" na skvělé druhé místo. Největší smůlu na individuální trati si vybrala Lucie Obermannová, které na trati v rozhodující fázi spadl řetěz a následně ji postihly křeče, což ji znemožnilo závod dokončit.

Ostatní sportovci se umístili takto:
Petr Ondřej - 8.místo
Olšar Ondřej – 5. místo
Plojhar Tomáš – 9. místo
Štibingr Matěj - 7. místo
Mitrenga Adam – 12. místo

Šimůnková Simona – 4. místo
Trčková Eva - 7. místo
Bajerová Žaneta - 5. místo
Obermannová Lucie – DNF
Fairaislová Iveta – k individuálnímu závodu nestoupila
Třebická Diana – 12. místo

Junioři ovládli i závod družstev

V závodě juniorů nás reprezentovali Vojtěch Sommer, Štěpán Krátký, Lukáš Červenka, Lukáš Novák, Tomáš Houra, Filip Václavík. V juniorkách Tereza Zimovjanová, Pavlína Poláčková, Jana Brantlová a Veronika Vlčková. Mezi chlapci si nejlépe vedl Sommer, celkově druhý, třetí Krátký a čtvrtý Novák. V tomto složení vyhráli součtem časů i závod družstev. Ten vyhráli i juniorky a navíc Zimovjanová zvítězila mezi jednotlivci a na druhém místě se umístila Poláčková a družstvo doplnila pátá Brantlová. Všichni závodníci si ale zaslouží pochvalu za velmi pěkné výkony. Pouze mrzí odstoupení Červenky, bojujícího na medailových pozicích, v druhé půlce závodu ho postihly bolesti v oblasti břicha. Také Veronika Vlčková měla vážnější zdravotní problém a závod dokončila.

Vojtěch Sommer – 2. místo
Štěpán Krátký – 3. místo
Lukáš Novák – 4. místo
Tomáš Houra – 9. místo
Filip Václavík - 10. místo

Tereza Zimovjanová – 1. místo
Pavlína Poláčková – 2. místo
Jana Brantlová – 5. místo
Veronika Vlčková- 7. místo

Je třeba zlepšit hlavně běžeckou část

V nedělním závodě štafet již byla konkurence převážně mezi reprezentačními družstvy ČR, které si mezi sebe rozdělily většinu medailí. Zahraniční účast tvořilo pouze družstvo juniorů Slovenska. Všechny štafety bez rozdílu věku absolvovaly stejné vzdálenosti. A tak se u čtyřčlenných štafet v pořadí dívka, chlapec, dívka chlapec nabízela možnost srovnání štafet různě starých sportovců. Využila toho první štafeta České republiky dorostenců a také žáků. Především žáci se blýskli výborným výkonem, když drželi krok se staršími a skončili v celkovém pořadí na 4. místě.

Vyhrála štafeta juniorů České republiky před štafetou juniorů Slovenské republiky. Dorostenecká družstva České republiky obsadila první tři příčky. Štafety žáků získaly 1. a 2. místo.

Celkově se závodní víkend povedl. Ukázalo se, že lze být konkurenceschopní, avšak do elitní evropské špičky nám chybí především výrazně lepší běžecká část. Každopádně to bylo dobré zakončení reprezentační sezony 2014.

Žákovské kategorie získaly další zkušenosti ze závodu se zahraničními soupeři a především chlapci naznačili, že máme na čem stavět. Jen škoda, že startovní pole nebylo ještě početnější. V kategorii dorostu byla v průběhu sezony na mezinárodních kláních typu ME znát absence Ivety Fairaislové, Simony Šimůnkové a i Michala Švorce, kteří laborovali se zraněními. U všech až na Michala je již vše v pořádku. V závěru sezony se však výrazně ukázalo, že práce do týmu vložená se projevila velmi kladně a přinesla určitý, avšak zatím ne v tuto chvíli plně dostačující posun pro umístění v TOP 16 ME. Předpoklady do druhé poloviny cyklu přípravy (tj. následných 2 let) jsou nyní dobré.

Také u juniorů platí, že evropská špička je ještě daleko, ale letos se jí výrazně přiblížila tři naše děvčata. Zimovjanová, Poláčková a Machačová, která se připravuje v zahraničí a ze startu v Karlových Varech byla uvolněna. Ale i chlapce zastihl závěr sezony v dobré formě a stejně jako děvčata se prezentovali aktivním pojetím závodění a velmi pěknými výkony. Jedinou kaňkou na vystoupení našich juniorů bylo nakonec zranění Veroniky Vlčkové, která kulhající a s bolestmi dokončila kvůli týmu svůj úsek B štafety juniorů a pro silný zánět následně vyfasovala na 6 týdnů sádru. Veronice děkujeme za bojovnost a přejeme brzké uzdravení.