To se v historii českého triatlonu povedlo naposledy v roce 2006 Filipovi Ospalému. Mezi ženami slaví titul Jitka Šimáková.

Závod s názvem Velká cena E.ON, Triatlon Tábor byl také sedmým dílem Českého poháru a kromě českých triatletů se na start postavil i Rus Ivan Tutukin, Ruska Alexandra Razarenová a Slovenka Romana Gajdošová. A byli to právě ruští reprezentanti, kteří v Táboře proťali cílovou pásku jako první. O republikové tituly ale samozřejmě bojovali čeští triatlonisté a triatlonistky. Po absolvování 750 metrů plavání, 20 kilometrů na kole a závěrečného pětikilometrového běhu patřily mistrovské vavříny Přemyslu Švarcovi a Jitce Šimákové.

Švarc se letos o svých účastech na republikových šampionátech rozhoduje na poslední chvíli. Po vítězství na MČR v olympijském triatlonu v Telči, kde porazil favorizovaného Jana Čelůstku, prozradil, že se rozhodl startovat teprve den předem. Na mistrovství republiky ve sprint triatlonu v Táboře byla situace podobná, i když tentokrát především kvůli zranění. „V úterý jsem spadl z kola a z toho pádu si odnesl dva stehy na kolenu a naraženou čéšku. Tři dny jsem nemohl nic dělat, a tak jsem s rozhodnutím, zda zde startovat, čekal až do sobotního prvního běžeckého tréninku. Vždyť já nebyl ani přihlášen," prozradil s úsměvem novopečený mistr republiky Švarc, kterého předčil pouze Rus Tutukin.

Ten se již na kole utrhl od hlavního balíku jezdců a nakonec nebyl nikým dostižen. „Musím přiznat, že jsem tuto situaci podcenil a byla chyba, že jsme ho nechali takto ujet. Já jsem za sebou viděl balík asi osmi kluků a myslel jsem si, že ho sjedeme. Ale to se nestalo," přiznal Švarc. Ten se tímto prvenstvím zapsal do historie. V posledních osmi letech totiž Česká republika neměla šampiona, který by v jednom roce získal DOUBLE, tedy titul na olympijských tratích i ve sprintu. Naposledy se to povedlo v roce 2006 Filipovi Ospalému.

Dají se podle Švarce závody v Telči a v Táboře srovnávat? „Dnes to bylo, co se zisku titulu týká, určitě jednoduší. Už proto, že tu nebyl Honza Čelůstka," vzpomněl na velkého soupeře, kterého před dvěma týdny v Telči dokázal porazit. Stříbro z národního šampionátu bere Martin Debnar, bronz Jiří Kalus.

V ženské kategorii stejně jako v té mužské doběhla do cíle jako první reprezentantka Ruska. Alexandra Razarenová. Mistrovský titul ale připadl druhé v cíli, Jitce Šimákové. Ta před 14 dny v Telči stála při vyhlášení vítězů na druhém, stříbrném stupínku. Její přemožitelkou byla suverénní Vendula Frintová. Ta dnes ale v Táboře nebyla, ovšem jednalo se o jedinou chybějící závodnici z absolutní české špičky. „Ohromně si toho vítězství cením a mám z něj velkou radost, především proto, jaká tu byla kvalitní konkurence," vyjádřila se s radostí v hlase Šimáková. Závod v Táboře pro ni byl jedním z nejtěžších, s o to krásnějším koncem.

O tom, že táborský sprint triatlon pro ni nakonec skončí mistrovským titulem, ale ze začátku závodu ani neuvažovala. „Plavání bylo z mé strany překvapivě špatné. Na bójce jsem se tam prala s nějakými holkami, což mě hodně zdrželo a z vody jsem vylézala na špatném místě a vystresovaná, jak to může dopadnout. Na kolech jsme pak ale utvořily tříčlennou skupinku a s vypjetím všech sil jsme ztrátu dojížděly. Do depa jsme pak přijely v šesti, přede mnou byla ještě Petra Kuříková a já jsem upřímně řečeno nevěděla, jak na tom po náročné cyklistické části budu. Ztrátu jsem ale nakonec smazala a v posledním kole jsem v mírném kopečku nastoupila, Petra to tempo naštěstí nebyla schopná akceptovat, a tak jsem jí utekla. A jsem moc šťastná, že jsem to pak udržela i na stadionu a titul získala," popsala mistryně republiky Jitka Šimáková. Pro stříbro si doběhla Petra Kuříková, bronz získala Jana Jiroušková.

A co čeká na čerstvé mistry republiky ve sprint triatlonu v dalších týdnech? Přemysl Švarc se příští týden chystá na Světový pohár v Maďarsku, Jitka Šimáková si nyní dle svých vlastních slov naordinuje dovolenou, poté se chce zúčastnit mistrovství Slovenské republiky v Žilině.

Výsledky: MČR ve sprint triatlonu, Velká cena E.ON, Triatlon Tábor, 7. Díl Českého poháru v olympijském triatlonu:

Muži: 1. Přemysl Švarc 1:00:13,4, 2. Martin Debnar 1:00:32,6, 3. Jiří Kalus 1:00:38.

Ženy: 1. Jitka Šimáková 1:07:42,3, 2. Petra Kuříková 1:08:05, 3. Jana Jiroušková 1:08:29,7.