Na závody zpravidla dorazí po střechu napěchovaných autem a potom už začíná galapředstavení. Zejména nejmladší Hynek je velkou triatlonovou nadějí.

Celá rodina Hrdličků si o předminulém víkendu zajela do Jablonce nad Nisou, kde se konal osmý díl Českého poháru v olympijském triatlonu. Rodina triatlonem žije a tři děti často dominují ve svých věkových kategoriích. Na severu Čech se v barvách svého klubu TCV Jindřichův Hradec z prvenství radovali všichni tři.

Devítiletý Hynek je ročník narození 2005, v Jablonci ovládl kategorii žáci 9 a na tratích 100m plavání, 2 km na kole a 1km běhu porazil i mnoho o dva roky starších soupeřů. „Plavání bylo dobře, ale delší. Viděl jsem okolo ryby, trošku jsem se bál," smál se Hynek, který prozradil, v kolik vstával. „Na závod jsme jeli v sobotu, takže jsme vstávali po páté hodině. Bráchovi jde nejlíp kolo, sestře běh a jsou mými vzory," uzavřel Hynek.

Jakub Hrdlička ovládl kategorii mladších žáků (12-13 let). Na tratích 300m plavání, 5km na kole a 2km běhu zvítězil s náskokem téměř dvaceti vteřin. A i on porazil starší soupeře. „Plavání se mi povedlo, na hrázi nás pak napadlo, že bychom cíl mohli proběhnout spolu. (pozn. autora: se sestrou měli dostatečný náskok). Je to i pozdrav pro trenéra, který nemohl dnes přijet," řekl Jakub, který něco prásknul na svého mladšího bratra. „Roste z něj velký triatlonista, jdou mu všechny tři disciplíny a dělá jen triatlon," uvedl.

Anna Hrdličková si podmanila kategorii mladších žákyň. „Plavání dobré, akorát v běhu mě píchalo v boku celé druhé kolo," řekla Anna, která ve své kategorii poráží jak své soupeřky, tak většinou i kluky. „Letos jsem vyhrála v Českém poháru všechny závody své kategorie," pochlubila se.

Triatlon? Rodinný způdob života

A co tomu všemu říkají rodiče, maminka Markéta a tatínek Josef? „Je to jako vést triatlonovou smečku, takže hodně náročné. Časově, finančně i organizačně, protože se podílím na tréninku nejen svých dětí, ale společně s Honzou Vaňkem se staráme o celý klub TCV Jindřichův Hradec. Věnujeme se hodně mládeži. V klubu máme děti od 5 - 6 let, které už v podstatě umí trošku plavat nebo se učí. Dětí do patnácti let máme 20-25. V klubu máme samozřejmě i starší děti - dorost a juniory. V klubu se jim věnujeme už přímo jako triatlonistům a ne jen jako plavcům. To znamená, že jim dáváme plavecké tréninky, v létě běh a cyklistické soustředění, tělocvična. Snažíme se trénovat asi pětkrát týdně," vysvětlil Josef Hrdlička.

A které z jeho dětí zlobí nejvíc? „Jsou to děti, takže zlobí všichni stejně. Samozřejmě když zlobí jeden tak to jde, ale když všichni tři, tak je to náročnější," dodal s tím, že triatlon je vlastně rodinným způsobem života. „Chtěli jsme, aby se děti věnovaly sportu, který by jim něco dal do života. Aby se díky tomu někam podívali a něco poznali. Také jsme hledali sport, který můžou dělat všichni tři, a vyhrál triatlon, protože je to ten nejlepší sport," má jasno otec Josef.

Maminka Markéta Hrdličková přiznává, že někdy je to pořádný kolotoč skloubit domácí věci, tréninky a školu. „Občas je to složité, ale snažíme se to nějak dávat dohromady, děti se kromě sportu věnují i výtvarné činnosti, všechny malují a to je tak všechno. Víc se už nestihne," směje se. A co čas na dovolenou? „Tu stihneme po mistrovském závodě v Karlových Varech. Anička studuje na víceletém gymnáziu a kluci na základní škole. Teď měli samé jedničky na vysvědčení. Na mně je spíš to zázemí, přivézt svačinu, nachystat věci, domácí práce, vaření," dodala maminka Markéta, která na závěr něco prásknula na manžela. „Někdy je to pro něj náročné psychicky," uzavřela se smíchem.