Lenko, co říkáte nápadu vůbec Evropské hry pořádat?
Nápad považuji za zajímavý. Jde o paralelu akcí typu Panamerické hry, nebo hry Commonwealthu. Pro menší sporty může být krokem vpřed, neboť je těžké zajistit si větší mediální pozornost napříč kontinentem. Právě kombinace více sportovních odvětví se ukazuje jako atraktivní. Profesionální velké sporty (fotbal, basketbal, volejbal, ale i atletika) si budou zřejmě držet model svých úspěšných a populárních ME. Je moc těžké prosadit se v médiích, kdy začínajícímu ME v triatlonu v Ženevě konkuruje Wimbledonu, Tour de France a další. Evropské hry mohou stejně jako olympiáda změnit kalendáře a být sportovní událostí roku. Budoucnost bude záviset hlavně na přístupu jednotlivých sportovních federací, ale i na finanční udržitelnosti nastavené laťky prvním pořadatelem. A ta je možná smrtelná. Uvidíme.

Jaký je podle vás přínos takovéto akce pro triatlon?
V případě, že Evropská triatlonové federace dá této akci prioritu a v rok pořádání her bude tento závod zároveň mistrovstvím Evropy a nominačním závodem na OH, bude přínos velký a zajistí kompletní špičku na startovní listině. Tento rok tomu tak nebylo a výkonnostní úroveň startovního pole stoprocentní nebyla. A je to pochopitelné. Systém závodů ITU nepovažuji za šťastný. Model, kdy není jediné MS, ale celý seriál, je pro závodníky fyzicky extrémně náročný, o finanční stránce ani nemluvě. Ve chvíli, kdy přibude další vrchol sezony, je to problém.

Co říkáte výsledkům českých závodníků?
Osobně mě potěšil výkon Františka Lindušky. Akce byla po psychické stránce velmi náročná, závodníci si prošli protokolem srovnatelným s tím olympijským. On toto zvládl výborně, zároveň dokázal eliminovat nevýhodnou pozici na startu, kdy se vbíhalo do moře při různém sklonu dna. Chybu udělal pouze v druhé části cyklistiky, což ho odsoudilo mimo pozici v první patnáctce. Ale jde o velmi mladého závodníka. Ostatní udělali chyb více, nebo jejich výkonnost v některé z disciplín nebyla konkurenceschopná. Pro všechny to ale byla výborná zkušenost. Doufám, že v tréninku na nedostatky zareagovali.

Jak na vás celkově působila atmosféra celých her?
Klobouk dolů před organizací celých her. Triatlonový závod organizoval Čech, Lukáš Matys, který se podílel i na organizování triatlonu na olympiádě v Londýně a Hrách Commonwealthu. I v mnoha dalších sportech nakoupili organizátoři osvědčené lidi z jiných akcí a to bylo jedině dobře. Celá akce byla profesionálně zvládnutá i ze strany ČOV, za což všem patří velký dík.