„Po náročném a vyčerpávajícím bloku sedmi závodů v řadě, ze kterých bylo jen pár povedených - SP Jiayuguan a MČR - a nepřestávajícím problémům s kolenem po pádu při tréninku, jsme se s trenérem rozhodli neodcestovat po závodě seriálu MS ve Stockholmu na finále v Edmontonu. Pro mě to bylo těžké rozhodnutí, ale jediné možné, abych ještě letos něco kvalitně zajel," vysvětlil Švarc, proč chyběl v posledním závodě seriálu MS.

„Po návratu ze Švédska jsem si dal pár dní volno a naplno se věnoval regeneraci a léčbě kolena, abych se pak vrhnul naplno do tréninku. Tři týdny těžké zátěže, kdy mi hodně pomohli plzeňští triatleti, za což jim děkuji, byly náročné, ale když chce hlava, tak se vše zvládá snadněji. Směr byl jasný. Připravit se na podzimní závody Světových pohárů a získat tam body do olympijského žebříčku," řekl Švarc a jako závod pro test výkonnosti si vybral finále italské Grandprix, kde závodí za tým TD Rimini.

„Letos jsem obsadil dvakrát 7. místo. Všechny závody jsou na sprint tratích a finále bylo blízko známého letoviska Bibione ve městě Lignano Sabbiadoro, čtvrti Lignano Pineta. Od startu se pro mě závod vyvíjel dobře, když jsem byl v depu v první skupině, na kole jel aktivně a stále v první třetině balíku, což bylo vzhledem k mokru a kluzkému povrchu důležité. Sice se mi kolize před koncem kola nevyhnula, ale spolu s Ceccarelim a Cassadeiem jsme první balík zase dojeli. Na běh nás vyrazilo asi třináct. Po prvním kilometru už nás bylo jen osm a na otočce po 1,25 km za to vzal De Ponti a vydržel jsem pouze já. Při náběhu do druhého okruhu jsme měli 100 m náskok a poctivě se začali střídat, aby nás nedoběhli. Já zkusil nastoupit a urvat vítězství 500 m před cílem, ale bohužel jsem pozdějšího vítěze neutrhnul. A když jsem začal mít kyselé nohy, tak nastoupil on mně. Aspoň jsem si mohl užít cílovou rovinku v poklidu a s oslavami. Jako tým jsme pak díky poslednímu závodu poskočili z 6. na konečné 3. místo," zhodnotil závod český olympionik, kterého nyní čeká trojice závodů v Turecku, Mexiku a Kolumbiji.

„I přesto, že byl závod z plného tréninku, potvrdili jsme si správný směr a hlavně zlepšení zejména v cyklistice, takže se konečně těším na nadcházející závody. Už příští týden je to SP Alanya v Turecku, poté se přesouvám do Mexika, kde je hned další týden SP Cozumel a třetím SP v řadě bude kolumbijská Cartagena. Jelikož se pomalu blíží konec první poloviny zisku OH bodů a já zatím bodoval jen na třech závodech z možných sedmi, tak je cíl jasný. Získat co nejvíce bodů. Matematika je nekompromisní a pokud to nebude alespoň 600 dohromady, tak nejen že nebudu průběžně mezi nominovanými, ale i umístění v mezinárodním ITU žebříčku nebude dostatečné proto, abych měl jistotu nominace na závody mistrovství světa v příštím roce. Díky svému umístění na žebříčku jsem tuto možnost jako jediný z Čechů po celý tento rok měl a musím říct, že to je příjemný pocit, když člověk nemusí čekat, ale ví, že se na dané závody dostane," uzavřel Švarc.