Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Triatlon v roce 2016? Olympijský nádech na Lipně, bonbónek v podobě reality show

Praha /ROZHOVOR/ - Předsedkyně České triatlonové asociace Lenka Kovářová prozradila, na co se všichni fanoušci triatlonu mohou v roce 2016 těšit. Vrcholem sezony budou olympijské hry v Riu a šéfka českého trialonu doufá, že se do Brazílie probojují alespoň dva reprezentanti. V průběhu olympiády pak bude triatlon ve velkém prezentován na Lipně. Nebude chybět druhý ročník závodu TRIPrague a novinkou bude triatlonová reality show. 

30.12.2015
SDÍLEJ:

Předsedkyně ČTA Lenka Kovářová a reprezentační kouč Jan ŘehulaFoto: Česká triatlonová asociace

Lenko, začneme otázkou na TRIPrague, unikátní triatlon v centru Prahy, který měl letos svou premiéru a už byla spuštěna registrace na druhý ročník.
Z tohoto závodu máme velkou radost. TRIPrague se nám velmi dobře podařilo zapsat do povědomí jak triatlonové, tak i netriatlonové veřejnosti. Mě hlavně těší zájem a spolupráce s magistrátem hlavního města Prahy i ostatními městskými částmi, kde se akce odehrává. Bez této spolupráce by nevznikl ani první ročník, v roce dalším by nebylo na co navazovat. Na základě bezvadně zvládnutého prvního ročníku jsme byli vybráni jako jedna z mála pražských akcí, která bude podpořena v rámci celoročního projektu Praha evropské město sportu 2016.

Pojďme nyní ke sportovnímu svátku, který nás v roce 2016 čeká. Je jím olympiáda v Riu. Využije ČTA právě závody pod pěti kruhy k prezentaci triatlonu?
Ano. Jak asi už mnozí vědí z médií, ČOV bude v roce 2016 navazovat na úspěšný projekt Soči – Letná. Pro rok 2016 a pro spojení s LOH v Riu se vybralo několik míst, tím hlavním bude Jihočeský kraj a v době olympiády oblast Lipenska s centrem přímo v Marině Lipno. Triatlon bude mít v den, kdy pojede svůj závod Vendula Frintová, možnost tento sport prezentovat přímo na místě, kde se pojede ČP ve sprint triatlonu a zároveň MČR juniorů a dorostu. Myslím, že na území ČR takovou diváckou kulisu triatlon ještě nezažil. V místě se čekají tisíce návštěvníků. Hned po vyhlášení závodu budou mít všichni možnost sledovat závod z Ria v přímém přenosu na velkoplošných obrazovkách.

Den poté jsou připraveny závody pro žáky a veřejnost v nedaleké Výtoni. Po celou dobu akce Lipno – Rio bude triatlon přítomen jako jeden z ukázkových sportů a všechny děti, které se projektu zúčastní, budou mít možnost se s tímto sportem seznámit. Triatlon se ale bude prezentovat i na ostatních místech podporovaných ČOV, máme potvrzenou spolupráci jak s Pardubicemi, tak s Plzní.

Když už se bavíme o olympiádě, jak vnímáte šance našich triatlonistů na účast, případně i na umístění na OH?
Myslím, že Vendula má velmi reálnou šanci být v Top 8. Moc bych jí to přála, pro úspěch v tomto závodě byla ochotna udělat opravdu mnoho. Snad jí pomůže i mentální podpora, kterou ji všichni budeme z Lipna posílat. U kluků bude hlavním cílem se na OH kvalifikovat. Na druhou stranu samotný závod pak bude z hlediska konkurence slabším než závod Světové triatlonové série. Proto si myslím, že by pak mohli pomýšlet na výsledek kolem 25. místa. Petra Kuříková už dle mého názoru šanci na kvalifikaci propásla a její účast už se jeví spíše jako hypotetická.

Triatlon je vnímán jako okrajový sport. Co dělá ČTA pro medializace a popularizaci a jak se snažíte přilákat k triatlonu nové zájemce?
Primárně se snažíme vytvářet na území ČR systém kvalitních, organizačně dobře zajištěných a bezpečných závodů tak, aby si mohl triatlon zkusit opravdu kdokoli. Ale pro tento rok máme připraven jeden bonbonek ve spolupráci s televizí Prima. Jde o reality show sedm statečných. O co půjde. Z castingu, kterého se zúčastnilo 300 zájemců, je postupně vybráno „7 statečných", kteří nemají s triatlonem a většinou ani jiným sportem mnoho zkušeností a jejich cílem je připravit se pod vedením zkušeného trenéra na absolvování polovičního Ironmana.

To zní moc zajímavě. Můžete to rozvést, nebo je to ještě tajemství?
Tajemství to již není. Věc je již poměrně daleko. Adepti jsou vybráni. Poslední kolo výběru proběhlo těsně před Vánocemi, kdy 21 semifinalistů podstoupilo velmi detailní testy na FTVS UK, kde se dlouhodobě testují i naši reprezentanti a můžou se tak objektivně hodnotit jak předpoklady, tak možná rizika. Cílem bylo hlavně odhalit problémy a možné zdravotní komplikace jednotlivých adeptů. Vzhledem k tomu, že jsem testy zajišťovala, měla jsem i možnost se se všemi adepty osobně seznámit. Musím pochválit jejich výběr, myslím, že se máme skutečně na co těšit.

To je velmi zajímavý nápad. Kdo bude oněch „7 statečných" připravovat a trénovat? Už se také ví, jaký závod pak absolvují?
Trenérem by měl být Jan Řehula. Jako závod jsme vybrali Czechmana. Svým charakterem a hlavně termínem konání se velmi hodí do harmonogramu celé akce. Show má mít osm dílů, poslední se bude točit přímo na Czechmanu. Vzhledem k tomu, že vše má být odvysíláno do poloviny června než začnou dovolené, byla to ideální volba. Samotná show bude mít silnou podpůrnou internetovou medializaci, tréninkové plány jednotlivých aktérů budou zveřejňovány a diváci se budou moci s kýmkoli ztotožnit a pokusit se absolvovat stejný program.

Že trenérem „7 statečných" bude olympijský medailista a šéftrenér reprezentace, to je velmi lákavé. Bude to ale všechno stíhat, když se stará i o triatlonovou akademii v Plzni a hlavně dohlíží na správné fungování systému práce s reprezentanty od žáků pro elitu?
Vím, že je maximálně vytížen. To ostatně v úzkém vedení ČTA všichni. Ale prioritou bylo udělat show pod hlavičkou ČTA a nabídnout to nejlepší, co máme. Natáčecí program bude upraven, aby Honzovi vyhovoval. Dále bude mít Honza televizního asistenta, tak si roli trochu rozdělí. 

V triatlonové akademii v Plzni bude Honza fungovat jako hlavní trenér. Bude tam mít ale asistenty na jednotlivé sporty. V případě jeho nepřítomnosti budou zajišťovat chod akademie právě oni. Skladbu tréninku pro všechny členy však vždy bude určovat právě on. Vzhledem k tomu, jak je personálně systém řešen a vzhledem k tomu, že je propojen se vzděláváním od základních až po vysoké školy, má velkou šanci a obrovský potenciál. Co se týče jeho trenérské práce v reprezentaci, tak tam je nyní systém velmi dobře nastaven již od žáků, přes dorost a juniory. Právě v těchto kategoriích nyní vidím velké talenty a doufám, že za pár let, až přijdou do dospělé reprezentace, bude moci Honza plně využít svůj trenérský potenciál.

Jak vůbec vypadaly vaše Vánoce? Klid a pohoda, nebo spíše pracovní divočina?
Tak trochu obojí dohromady. V současné době máme svátky plně podřízené dětem a opravdu si to užíváme. Zároveň je z pracovního hlediska listopad a prosinec poměrně hektický. Probíhají všechna školení trenérů, metodické víkendy, valná hromada, semináře, schvalování nominačních kritérií, psaní žádostí o dotace atd. A mezi tím vším a prací na FTVS UK psát dopisy Ježíškovi, péct cukroví a zdobit byt není vždy zvládáno s tou pověstnou předvánoční poklidnou a sváteční atmosférou. K tomu se tento rok kamarádky u Elišky ve školce dohodly, že nejlepší, jak strávit noc před Štědrým dnem, je u nás doma, takže jsme tam měli opravdu veselo. Nicméně i přesto všechno jsem si stihla na Štědrý den mezi přípravou kuby, štědrovečerní večeří a chystáním Ježíška jít zaběhat, což považuji za malé vítězství.

Lenko, co byste do nového roku popřála všem triatlonistům a sportovním fanouškům a také českému triatlonu?
Všem přeji hlavně pevné zdraví a sílu a nadšení do všeho jejich konání. Těm, kteří se triatlonu věnují na profesionální úrovni, přeji úspěchy takové, aby jim zajistily možnost věnovat se triatlonu naplno bez starostí se zajištěním. Těm, kteří ho dělají pro radost, přeji hlavně tu radost z překonání sama sebe a nalezení takové přátelské komunity, aby pro ně byl triatlon něco víc, než jen individuální vytrvalostní sport. Těm, kteří si zatím s myšlenkou na první závod teprve pohrávají, přeji správný výběr toho prvního a mnoho dalších následujících. Všem rodinným příslušníkům aktivních triatlonistů pak přeji hlavně hodně tolerance a trpělivosti.

Autor: Redakce

30.12.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Těsný únik. Řidič osobního vozu v protisměru neměl proti předjíždějícímu kamionu jinou možnost než zastavit mimo vozovku. Jinak by riskoval fatální čelní střet.
13

VIDEO: Předjíždění kamionů jako kilometrový hazard se smrtí

Bývalá politická vězenkyně Mária Matejčíková převzala 17. listopadu v pražském Národním divadle Cenu Paměti národa. Gratuluje jí moderátor večera Martin Veselovský.
AKTUALIZOVÁNO

Ceny Paměti národa dostali političtí vězni a perzekvovaný Šimko

Extraliga po 22. kole: Sparta konečně vítězně. Derby severu pro Vervu

/FOTOGALERIE/ Jedni se po reprezentační přestávce zvedají, druhým to skřípe. Mluvit by o tom mohla brněnská Kometa, která ve středu doma padla s Pardubicemi a v pátek doma nestačila 1:3 na Vítkovice. Pád pokračuje i v Mladé Boleslavi, kde vedení dnes odvolalo trenéra Augustu. Proti Hradci tak tým vedla dvojice asistentů Žabka – Ujčík, ale ani to na výhru nestačilo.

Pražská zoo přivítala nový přírůstek. Mládě guerézy pláštíkové

Mládě guerézy pláštíkové se narodilo v úterý v Zoo Praha. Návštěvníci jej mohou už nyní vidět v expozici těchto primátů, která se nachází v dolní části zoologické zahrady na Opičích ostrovech. Přírůstek má bílou barvu a krátkou kudrnatou srst, kontrastující s rodiči.

Irácká armáda dobyla Rávu, poslední irácké město ovládané IS

Irácká armáda oznámila, že dobyla město Ráva u hranice se Sýrií. Město bylo považováno za poslední útočiště takzvaného Islámského státu v Iráku. Vojenská operace směřující k osvobození Rávy začala v pátek za úsvitu.

Univerzita Karlova ocenila vynikajícího učitele a vzdělávací počin

Univerzita Karlova dnes opět při příležitosti 17. listopadu ocenila vynikající vyučující a vzdělávací počiny. Cenu Arnošta z Pardubic získal profesor Petr Charvát z pedagogické fakulty a tým z právnické fakulty za program Street Law - zažít právo jinak. In memoriam byl v Karolinu oceněn za přínos světové vědě, pedagogické činnosti a popularizaci vědy Jan Suda. ČTK o tom informoval mluvčí univerzity Václav Hájek.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT