Tábor - Židova strouha
Romantické kaňonovité údolí potoka s názvem Židova strouha patří k nejromantičtějším místům v Čechách. Při ústí do Lužnice lemují Židovu strouhu mohutné skalní masivy. V roce 1988 byl kaňon vyhlášen přírodní památkou.
Fotogalerie: Židova strouha
Přibližně 20 km dlouhá Židova strouha pramení nedaleko vesnice Bzí. Pod Bechyní vytváří romantický kaňon s rozeklanými skalami a jeskyněmi a vlévá se do Lužnice. Právě jeho poslední úsek je nejkrásnější a má neopakovatelnou atmosféru. Své jméno získal kaňon po Židech, kteří se v nepřístupných stráních schovávali, když byli vypovězeni z Čech za vlády českého krále Vratislava II.
Místo doporučuje: Miroslav Kolář
Český Krumlov - Křížová hora
Ludmila Mrázková z Českých Budějovic navštívila o prázdninách Křížovou horu. "Na vrcholek nad Českým Krumlovem vystoupáte po křížové cestě. Nahoře se nachází kaple s ambitem, kterou opravili a o niž se starají dva místní senioři, srdcaři, a to pouze z dobrovolného vstupného," vysvětlila Ludmila Mrázková. "Uvnitř areálu nabízí návštěvníkům čaj, křesla ve výklencích k rozjímání, spoustu materiálů o duchovním místě nebo tematické výstavy. Návštěva Křížové hory byl pro mě zážitek," uvedla. Z vrcholku je navíc krásný výhled na město, jak dokazují snímky Ludmily Mrázkové. Za fotografie děkujeme.
Fotogalerie: Křížová hola nad Českým Krumlovem
"Na Křížové hoře stojí osmiboká kaple Panny Marie Bolestné a sv. Kříže, která byla postavena v roce 1710. Kaple se nachází 619 m n. m. nad jihovýchodním okrajem Českého Krumlova. Okolo kaple se můžete projít ambitem s arkádami a rajskou zahradou.
V areálu se nachází šest výstav s historickou a uměleckou tematikou. Uvidíte mimořádné dílo Cyril a Metoděj v keramice. Nahlédnout můžete do poustevny. Denně v 7, 12 a 18 h a v pátek navíc v 15 h se z Křížové hory nad Krumlovem rozléhá zvonění zvonu. Z hory se vám naskytne pohled na město a Šumavu. Sledovat krajinu v dáli můžete i dalekohledem. Na poutní místo vedou čtyři vycházkové okruhy.
Na místě se silnou energií se také konají koncerty, v kostele je dobrá akustika. Na Křížové hoře 28. srpna zahraje Duo Bárka. Na vystoupení Pavla Barnáše a Ivany Pokorné uslyšíte spojení violoncella a keltské harfy. Přijďte v 19 h.
Do konce letních prázdnin můžete místo navštívit od 10 do 18 h denně.
Místo doporučuje: Ludmila Mrázková
Jindřichův Hradec - Jindřišské údolí
Pozvu vás na putování romantickým údolím podél Hamerského potoka, který vytéká z Ratmírovského rybníka a jeho vody končí v rybníku Vajgar v Jindřichově Hradci. Trasa 12 kilometrů dlouhá vede po červené turistické značce a souběžně s ní se ubírá i Jindrova naučná stezka.
Fotogalerie: Výlet k rybníku Ratmírák
Své putování můžete rozdělit na tři kratší úseky a využít můžete i vláček úzkokolejky, která vede souběžně s trasou.
První fotoreportáž začíná u ústí Hamerského potoka do rybníka Vajgar. Dáme se proti proudu potoka. Červená značka nás povede lesíkem k zahrádkářské kolonii Boubelovka a dále městským lesem ke kolejím úzkorozchodné trati a k ochranné zdi bývalé střelnice a dále lesem do obce Jindřiš. Zde je jedna ze zastávek vláčku, se kterým naše putování můžeme zkombinovat.
Na fotografiích je krásné a trochu divoké údolí od náhonu bývalého mlýna v Jindřiši až po obec Blažejov. Zde je opět možné z údolí odbočit k zastávce vláčku.
Poslední část cesty vede kolem Hanusova mlýnu postupně širším údolím kolem dravějšího toku až k Ratmírovskému rybníku. Kromě mnoha rekreačních objektů je tu opět zastávka úzkokolejky. A dobrá zpráva pro vyhladovělé cestovatele: v létě bývá v chatovém rekreačním středisku u Ratmírovského rybníka otevřená restaurace.
Místo doporučuje: Adéla Říhová
Prachatice - Bunkr u Soumarského mostu
Je plně vyzbrojený a vybavený a nabízí autentický pohled do dějin České republiky. Řeč je o bunkru lehkého opevnění, který slouží jako muzeum a najdete ho u Soumarského mostu nedaleko Volar na Prachaticku. Železobetonová pevnůstka byla součástí opevnění na obranu státu, dnes ji spravuje parta nadšenců, která tu vybudovala muzeum.
Fotogalerie: Muzeum lehkého opevnění ŘOPÍK "Honzík"
Bunkr lehkého opevnění vzor 37, lidově řopík, je železobetonová pevnůstka lehkého opevnění budovaného v rámci výstavby československého opevnění. Lidové označení „řopík“ vzniklo v druhé polovině 30. let podle zkratky ŘOP – Ředitelství opevňovacích prací, které výstavbu řídilo a zadávalo externím stavebním firmám.
Strakonice - Muzeum středního Pootaví Strakonice
Muzea středního Pootaví Strakonice bylo na jaře 2022 otevřeno po velkolepé rekonstrukci, díky které se z něj stalo jedno z nejhezčích a nejmodernějších muzeí v kraji. Nové expozice představují pět hlavních oblastí, které jsou pro město Strakonice typické: textilní výrobu, průmyslovou výrobu ČZ (zbraně, motocykly, současný výrobní program), dudáckou a loutkářskou tradici.
Fotogalerie: Muzeum středního Poutaví Strakonice 2022
V prostorách bývalé komendy maltézského řádu vznikla zcela nová, v České republice jediná expozice věnovaná historii a současnosti tohoto řádu ve spojení s historií města. Při realizaci expozic se nezapomínalo ani na děti a různé interaktivní prvky, které je jistě zaujmou.
Muzeum můžete navštívit v létě od června do srpna denně od 9 do 17 hodin.
České Budějovice - Terčino údolí u Nových Hradů
Unikátní krajinářský celek, který se nachází u Nových Hradů, vznikl z někdejší bažantnice z podnětu hraběnky Terezie Buquoyové, jejíž jméno nese. Počátek parku je datován k polovině 18. století, využil i starší dřeviny a zvelebování pokračovalo i po smrti Terezie Buquoyové.
Fotogalerie: Tereziino údolí u Nových Hradů
K největším zajímavostem areálu o rozloze 138 hektarů vedle vzácných cizokrajných dřevin i letitých zelených velikánů domácího původu patří umělý vodopád. Vybudován byl v roce 1817 a napájený je náhonem z říčky Stropnice. Najdeme tu i zříceninu Modrého domu, dnes ruinu, ale s trochou fantazie také romantický pozůstatek někdejšího oblíbeného altánu hraběnky Terezie.
Od roku 2015 pečuje o lokalitu skupina nadšenců sdružená v Okrašlovacím spolku pro Terčino údolí, Nové Hrady a okolí. Má sice aktuálně jen třináct registrovaných členů, ale na brigády přijde podle předsedy spolku Michala Jarolímka mladšího třeba třicet nebo čtyřicet lidí.
Park nabízí unikátní mikroklima v údolí řeky Stropnice a také dvě parkoviště při vstupech od Nových Hradů v místní části Údolí. V blízkém okolí parku směrem k Horní Stropnici se nachází soukromá tvrz Cuknštejn známá z různých filmových pohádek. Je ale přístupná jen výjimečně.
Písek - Kestřany
Kestřany se mohou pochlubit nejzachovalejším komplexem gotických tvrzí v České republice. Dvě tvrze doplňuje ještě raně barokní zámek ze 17. století a hospodářské objekty. Areál patří soukromým majitelům a od roku 2005 prochází rozsáhlou rekonstrukcí. Objekty jsou postupně zpřístupňovány veřejnosti. Turisté se mohou podívat do Horní tvrze a její spodní patra si volně procházet. Návštěvníci dostanou na pokladně papírového průvodce, kde je popsaná historie.
Fotogalerie: Kestřany Letní Deník
Návštěvníci mohou obdivovat také rozsáhlý okolní park, který už je z větší části revitalizovaný. "Prvních osm let to byly těžké terénní práce a vše bylo zavezené haldami. Trvalo dva roky, než vůbec byly vidět obvodové zdi, keře a stromy se musely prosekávat. Bylo to celé zarostlé šeříky a brsleny," popsala Karla Kašparová, členka Spolku přátel kestřanských tvrzí.
close info Zdroj: Deník zoom_in V hospodářské budově u vstupu do areálu si lidé prohlédnou nejrůznější sbírky dobových předmětů. "Vystavujeme keramické nálezy, například různé gotické kachle, které pocházejí odtud a pak také kovové věci, které nám sem nosí návštěvníci. Z jedné truhlářské dílny se nám dokonce s pomocí Jihočeského kraje podařilo získat dřevěné stroje z 18. a 19. století," dodala Karla Kašparová. Součástí expozice jsou fotografie z historie Kestřan.
V nedalekém okolí Kestřan lze navštívit u Ražic ornitologicky zajímavý rybník Řežabinec. Otava tekoucí u Kestřan každý rok hostí zlatokopeckou akci, při níž si i amatéři mohou vyzkoušet rýžování zlata. Organizuje ji Český klub zlatokopů s podporou obce.
Místo doporučuje: Jana Urbanová