Soňa Klepek Jonášová je zakladatelkou Institutu cirkulární ekonomiky. Stála také u zrodu Českého cirkulárního hotspotu a byznys platformy Změna k lepšímu. Svou neutuchající energii a komunikační talent využívá k propojování lidí v rámci projektů, jež uvádí principy cirkulární ekonomiky do praxe. V říjnu si jí zájemci přišli poslechnout do prostor vegetariánské restaurace Green Table, která sídlí v pražském Florentinu.

Na otázku moderátora Aleše Rozsypala, jak principy cirkulární ekonomiky sama žije, Soňa odpověděla: “Většinu věcí si pronajímáme a žijeme v opravdu malém bytě. Snažíme se jít takovou cestou střídmosti a hledat jak udržitelnost skloubit s každodenním životem,” popisuje Soňa Klepek Jonášová, jak se její profese promítá do jejího života.

Se svým mužem Cyrilem Klepkem, který vlastní platformu Cyrkl, se snaží hledat alternativní cesty. Aktuálně řeší sdílení auta a Soňa se hned ptá publika, zda mají tip, jak jejich potřebu vyřešit co nejudržitelněji.

Hledání alternativních cest a zkoušení nových byznys modelů je podle Soni i způsob, jak mohou přestoupit na udržitelnější cestu celé firmy.

Vegetariánské bistro v Green Table pod vedením talentované šéfkuchařky Miluše Makó
Green Table: Jak kuchařka z Olomouce v Praze vaří lahůdky z bramborových slupek

“Většinou je to o tom, aby toho nemusely vyrábět tolik, ale spíše aby své zboží či službu chytře distribuovaly,” říká expertka.

“Když nevyjde sdílení nábytku, tak alespoň zpětný odběr nábytku, prostě zkoušet, co bude fungovat,” využila příklad firmy IKEA, se kterou spolupracovala.

Základem je ekodesign

Podle Soni je možné, aby svět fungoval 100% cirkulárně, ale vede k němu cesta plná kompromisů. Dnes nás ještě obklopují například toxické materiály, se kterými do budoucna počítat nechceme. Podstatnou součástí cirkulární ekonomiky je ekodesign. Tedy už při designování produktu přemýšlet nad kompletním životním cyklem věci a co se s ní stane, až doslouží.

“Podnikatelé si řežou nohu u své vlastní židle, když je nezajímá, co se stane s jejich produktem na konci životního cyklu. Všechny materiály zdražují, některých je nedostatek. Navíc je vždy lepší recyklovat své vlastní výrobky, než brát neznámý recyklát z trhu,” vysvětluje Soňa s tím, že vždy je potřeba myslet dlouhodobě a neorientovat se pouze podle aktuální tržní ceny materiálů.

Dobrá příprava na krize

“Jsou to nakonec způsoby, jak si udržet zákazníka. Když jim nabídnete opravu, upgrade, zpětný odběr. Ikea zjistila, že se jim díky zpětnému odběru vrací zákazníci a šetří jim to náklady na marketing,” popisuje Soňa Klepek Jonášová.

Zapojení principů cirkulární ekonomiky, ať už ve formě ekodesignu, udržitelného hospodaření s půdou či energiemi, firmám jednoznačně přináší větší soběstačnost. V krizových situacích jako je sucho či nedostatek materiálu od dodavatele pak může ušetřit nervy i miliony.

“Cirkulární ekonomika je jednoznačně součástí risk managementu,” shrnuje Soňa.

Sdílení vytváří komunitu

Střídmost. To je kouzelné zaklínadlo, které si současné autority v klimatické debatě oblíbili.

“Říkají, že se nedostaneme dál, pokud nepřestaneme plýtvat. A já věřím, že si dokážeme uchovat společenský status a jezdit krásnými auty, ale ne nutně to bude spojeno s jejich vlastnictvím,” reaguje Soňa na časté argumenty o nuceném omezování se a hovoří o větším využívání leasingu, půjčování a sdílení aut.

Jak firmy podvádějí, aby vypadaly ekologicky aneb 7 hříchů greenwashingu
Jak firmy podvádějí, aby vypadaly ekologicky aneb 7 hříchů greenwashingu

A co lidé, kteří si ani plýtvání nemohou dovolit? Sdílení elektroaut na vesnici, komunitní freeshop s odloženými hračkami a oblečením, jmenuje Soňa příklady projektů, jež jsou udržitelné a zároveň pomáhají zlepšit životní úroveň obyvatel.

“Jsem přesvědčená, že dokážeme navrhnout systém budoucnosti, tak aby byl spravedlivý,” říká.

Ale může vůbec něco změnit jednotlivec svým chováním?

“Vždyť světem hýbou jednotlivci, stačí být urputný,” připomíná Soňa Klepek Jonášová – dcera zemědělců z Vysočiny, která je dnes jednou z hlavních osobností ekologické transformace v Česku.   

Green Apéro bude pokračovat v listopadu, kdy ve středu 8. listopadu v 17:00 přijde debatovat Jaroslava Rezlerová, dlouholetá šéfka personální agentury Manpower, a 13. prosince se můžete těšit na Jakuba Ciglera, předního architekta, který se podílel i na projektech Florentina a Masaryčky.

Jolana Kubátová