Řešením je podle výrobců a dalších firem, které nápojové kartony využívají, zavedení sběrových a recyklačních cílů pro tento typ obalů. V Česku je potřeba změna legislativy směrem, který je běžný v zemích západní Evropy.

Dle průzkumu Tetra Pak čtyři z pěti Čechů aktivně třídí obaly od mléka nebo džusu. Z nápojových kartonových obalů by díky recyklaci mohly vzniknout například hygienické ubrousky a další výrobky z papíru nebo třeba stavební desky a výrobky z plastu či hliníku. Nejspíš ale skončí ve spalovně nebo na skládce.

Zpátky do výrobního řetězce se u nás vrací méně než čtvrtina obalů z nápojových kartonů. S nízkou mírou recyklace těchto obalů v ČR se rozhodli bojovat výrobci, dodavatelé a uživatelé nápojových kartonů.

„Za vzor považujeme země jako Německo, Belgie, Rakousko nebo Francie, kde se recykluje nejvíce nápojových kartonů v rámci celé Evropy. Ne náhodou se shodně jedná o země, které už své národní cíle pro sběr a recyklaci nápojových kartonů stanovily,“ řekl k situaci Štěpán Ledvina, expert na cirkulární ekonomiku Tetra Pak.

Ilustrační snímek
Recyklace nápojových kartonů? Cenné materiály končí zbytečně ve spalovnách

Právě Tetra Pak je iniciátorem nové iniciativy V rukou to máte jenom vy. Právě ta rozeslala politikům speciální zásilky, které na problematiku upozorňují. Zásilku obdržel i předseda vlády Petr Fiala, ministerstvo životního prostředí a další členové kabinetu a zástupci výborů pro životní prostředí v Senátu i v Poslanecké sněmovně.

Vizualizace balíčku s mléky pro politikyVizualizace balíčku s mléky pro politikyZdroj: se svolením TetraPak

Zásilka obsahuje dvě speciálně upravené krabice s mlékem, které politici denně používají do kávovarů ve svých kancelářích. Pokud by zákonodárci zvedli ruku pro nové recyklační cíle, mohly by se nápojové kartony stát součástí cirkulární ekonomiky stejně jako například PET lahve.

„Podle plánu, který v květnu 2022 schválila vláda, by se v roce 2025 mělo 55 procent komunálního odpadu opětovně využít či recyklovat. Češi mají pozitivní vztah k třídění odpadu, hustou síť sběrných míst a kvalitní systém samotného sběru. U nápojových kartonů ale bez legislativních změn a národních sběrových a recyklačních cílů nemáme šanci tyto ambice splnit. I na to se teď snažíme politiky upozornit,“ popisuje myšlenku iniciativy Štěpán Ledvina.