Začal to Mezinárodní olympijský výbor, který je ve světě uznávanou institucí a není zvykem, že by jeho myšlenky byly brány na lehkou váhu. Takže když přijde na přetřes například otázka používání recyklovatelného sportovního vybavení, není co řešit. A tak se stolní tenisté, oštěpaři nebo gymnasté mohou bavit o tom, jak se v krátké budoucnosti promění jejich nářadí.

Sport a věda ruku v ruce

Pro udržitelnost horuje například první muž Světové atletiky Sebastian Coe: „Věříme, že sport může významně přispět k boji proti změně klimatu a že udržitelnost skutečně musí být jádrem všeho, co děláme. Jsme svědky nevratných změn kolem nás a jediným způsobem, jak jako sportovní federace můžeme pomoci, je spolupráce sportu a vědy.“

A Český olympijský výbor (ČOV) se k myšlence rychle připojil. „Odstartovali jsme mezinárodní debatu o udržitelnosti ve sportu. Do projektu s názvem ASAP financovaného z programu Erasmus Evropské unie se zapojilo například i Slovensko a Maďarsko. Nejvíce zkušeností nám předávají lidé z olympijského výboru Německa, Dánska a Finska,“ pochvaluje si ředitelka zahraničního úseku Českého olympijského výboru Veronika Zemanová.

„Naším cílem je vytvořit a implementovat dlouhodobou strategii udržitelnosti Českého olympijského výboru, a to nejenom v oblasti enviromentální, ale také v oblasti sociální a finanční,“ dodala.

Jak na sportovištích ukočírovat náklady?

A velkým tématem je také udržitelná sportovní infrastruktura, tedy budování sportovišť budoucnosti. To by se mělo stát jedním z témat českého předsednictví v Radě EU v oblasti sportu, což podpořili ministr školství, mládeže a tělovýchovy Petr Gazdík a ředitel Národní sportovní agentury Filip Neusser. Téma nemohlo přijít na svět v příhodnější čas - kromě blížícího se předsednictví je totiž vysoce aktuální obava, jak kluby utáhnou své nemoderní areály v době energetické krize a razantně se zvyšujících cen.

Elektromobily jako doprovod

Vnímavý k novým myšlenkám je i Český svaz cyklistiky, který zareagoval na rozvojelektromobility „Elektromobily jsou jako doprovodná vozidla součástí Tour de France, na elektrokolech se pod hlavičkou UCI bojuje o plnohodnotné světové tituly, u nás už dvakrát proběhlo mistrovství republiky pro e-biky. Rozmach elektromobility je obrovský a my nechceme zůstat pozadu,“ říká prezident Českého svazu cyklistiky Petr Marek.

A dál? Populární Olympijský festival letos během her v Pekingu pořádalo Brno. A fanoušci se s myšlenkami udržitelnosti setkávali každý den. To, že si nemuseli tisknout vstupenky, ale ukazovali je na displejích chytrých telefonů, byla novinka. Snaha ulehčit planetě byla patrná i ve stáncích s občerstvením, kde vévodily zálohované kelímky na nápoje a re-cyklovatelné nádobí, trendům ESG odpovídal i vybraný partnerský areál Nové Zbrojovky.

V sociální a finanční oblasti jsou tématem číslo jedna disproporce mezi výdělky hráčů a mezi platy zaměstnanců sportovních organizací, zejména z pohledu genderu. Ženy totiž stále pobírají nižší odměny než muži. A to i na pozicích, kde nemůže být řeč o tom, že by pro práci mělo kterékoliv z pohlaví lepší předpoklady. „Sportovci přitom ze svých odměn financují nejen svou přípravu, která zahrnuje tréninky, platy realizačního týmu nebo zajištění výživy, ale rovněž běžné náklady na život. Zároveň mnohdy představují jediné zajištění pro dobu po kariéře či v případě úrazu,“ říká Denisa Linhartová, právnička, bývalá sportovkyně a členka Komise rovných příležitostí ve sportu Českého olympijského výboru.

„Téma je ale částí společnosti vnímáno jako kontroverzní. Mnohdy mám z různých vyjádření pocit, že v tom vidí jakési ohrožení mužského sportu. Tak to ale není,“ dodává Linhartová.