Unikátní způsob, jak ulehčit přírodě, představila společnost Skanska. Její produkt s názvem Rebetong totiž umí využít stavební suť, která je jinak nevyužitelná a při výrobě se tak společnost vyhne použití kameniva, kterého rychle ubývá.

Využijí i cihelnou drť

Stavební suť v Rebetongu slouží jako stoprocentní náhrada stavebního kameniva. Recyklované kamenivo se naveze do míchačky, přidá se nanomateriál, cement, a tak vznikne rebetong. Ten dokáže využít i cihelnou drť, tedy recyklát, který doposud ve stavebnictví nenašel plnohodnotné uplatnění.

Inovativní přístup k šetrnému využití důležitého stavebního materiálu vychází z faktu, že téměř padesát procent všech odpadů vyprodukovaných v Česku tvoří demoliční odpady, které však mohou díky procesu recyklace sloužit dál. Pokud tak demolice probíhá vhodným způsobem a separuje se stavební suť, je její využitelnost až 70 až 80 procent.

Mezi lety 2015 až 2020 skončilo ročně na tuzemských skládkách až 22 milionů tun stavebních a demoličních odpadů. Ilustrační foto
Z PET lahví dělají dveře, cihly znovu použijí. Stavebníci šetří a recyklují

Český patent, na jehož základě Skanska Rebetong vyrábí, má podle společnosti potenciál způsobit ve stavebnictví revoluci na globální úrovni. Materiál má obdobné vlastnosti jako beton, Nová technologie, kterou Skanska začala používat jako vůbec první firma na světě, tak umožňuje z materiálu po ukončení životnosti staveb postavit stavby nové.

„Skanska začala novou technologii používat jako vůbec první firma na světě a prvenství si tak odnáší rezidence Čertův vršek v pražské Libni. Zde jsme nakonec využili 808 metrů krychlových Rebetongu, což pokrývá přibližně 20 procent z celkového množství betonu použitého na staveništi,“ komentuje Petr Dušta, senior projektový manažer Skanska Residential.

Chtějí uhlíkovou neutralitu

Inovativní přístup je podle Skansky zvlášť důležitý v době, kdy prudce ubývají zdroje kameniva.

„Podle našich informací se za posledních více jak 36 let neotevřel žádný nový lom. Přitom jen u nás se ročně vyrobí 7,5 milionů metrů krychlových betonu a největším konzumentem kameniva je stavebnictví. Vyžitím recyklace tak můžeme výrazně přispět k efektivnímu hospodaření s důležitým přírodním zdrojem,“ těší Petra Duštu.

Skanska klade na udržitelnost staveb velký důraz a dlouhodobě směřuje k uhlíkové neutralitě, kterou plánuje dosáhnout v roce 2045. Už do roku 2030 přitom musí zredukovat vlastní uhlíkovou zátěž o 70 procent ve srovnání s rokem 2015.