Když se objevily první pokusy nahradit brčka v nápojích alternativami z papíru nebo těstovin, lidé se jim vysmívali. Dnes je naopak vyhledávají a potvrzují trend, že jsme ochotni vzdát se pohodlí, když to udělají také druzí a nebudeme v tom sami. A také když to přinese alespoň předpoklad vlivu na „záchranu planety“.

Vláda schválila něco, na co se čekalo rok

Jenže někteří odborníci, kteří se studiem plastů zabývají, říkají, že věc je složitější, než se zdá a třeba ignorování plastů jakožto obalů by mělo neblahé důsledky na zdravotní zabezpečení potravin a mohlo by paradoxně životnímu prostředí ublížit.

Naše vláda teď přitvrdila a šla významně naproti požadavkům Evropské komise. Výroba a prodej jednorázových plastových příborů, talířů nebo brček bude v Česku zakázána.

Zákon o omezení dopadu vybraných plastových výrobků na životní prostředí sice ještě dostane ke schválení Senát, ale předpokládá se, že ten kolegy zákonodárce podpoří. Změny čekaly na prosazení dlouhý čas – do českého právního řádu se měly dostat už loni v červenci, ale vláda Andreje Babiše je vůbec nestihla projednat.

Co se změní?

Skončí jednorázové plastové výrobky jako nápojová míchátka, vatové tyčinky či tyčky k uchycení balonků, nápojové kelímky a krabičky na jídlo z expandovaného polystyrenu.

K vybraným jednorázovým výrobkům, které budou zakázány, už existuje řada opakovaně použitelných alternativ. Zákon také uvádí požadavky na část výrobků z plastu.

„Díky zákonu se nám podaří snížit množství odpadů, které dnes nesmyslně končí na skládkách. Výrobky, které zakazujeme, mají už dnes řadu alternativ a díky tomu můžeme uspořit ročně miliony kusů plastových výrobků,“ řekla ke změně ministryně životního prostředí Anna Hubáčková.

Prodejci budou mít nové povinnosti.

„Směrnice zavádí u vybraných výrobků požadavky na označování. Tato povinnost nedopadá jen na nás – producenty tabákových výrobků s filtrem. Kromě nich bude nutné umístit označení informující spotřebitele o plastu ve výrobku také na obaly vlhčených ubrousků, hygienických vložek, tamponů či na nápojové kelímky. V našem případě půjde o malou ikonu na zadní straně balení tabákových výrobků s filtrem a na baleních dutinek, nesoucí obrázek s textem Plast ve filtru,“ vysvětlil dopad změn Roman Grametbauer ze společnosti Philip Morris ČR.

„Na trhu se tak budou po nějakou dobu souběžně vyskytovat jak piktogramem označené, tak i neoznačené krabičky tabákových výrobků s filtrem. A bude to tak v pořádku. Neoznačené obaly totiž budou moci být na trhu do úplného doprodání skladových zásob. Velkoobchodníci i maloobchodníci tedy zatím mohou být úplně v klidu,“ doplnil Roman Grametbauer.