Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

9. říjen 1929, Ivančice - tehdy se narodil Vladimír Menšík

Brno /FOTOGALERIE/ - Jeden z největších českých herců historie zemřel už ve svých devětapadesáti letech. Zradilo jej dlouholeté astma a problémy s alkoholem. Na Menšíka vzpomínají nejenv rodném kraji, pořad Nezničitelný Vladimír Menšík zařadila do programu v sobotu večer od 21:20 i ČT 1.

10.10.2009
SDÍLEJ:

Pan herec. Nejlepší improvizátor. Komik, který bavil, i když mu bylo zle. Tak mluví o Vladimíru Menšíkovi jeho fanoušci, filmoví kritici i herečtí kolegové.

Menšík se narodil před osmdesáti lety v Ivančicích nedaleko Brna. Svých osmdesátin se však jeden z nejlepších českých herců nedožil. Zemřel v brněnské nemocnici u svaté Anny v květnu 1988. Bylo mu jen 59 let.

„Menšíka není možné zaškatulkovat, uměl zahrát komické i dramatické role a byl nepřekonatelný v improvizaci,“ hodnotí Menšíkovo umění filmový historik Václav Březina.

Stále populární

Menšík zůstává i v současnosti jedním z nejpopulárnějších českých herců. A to přesto, že poslední film natočil v roce 1987. „Jeho filmy i výstupy v estrádách jsou stále oblíbené. Televize je opakují a vycházejí i na dévédéčku, takže je stále živým hercem i pro mladou generaci,“ myslí si Březina.

Na Menšíkovu popularitu i mezi mladými upozorňuje také Ivana Vilmanová z ivančického kulturního centra. To pečuje o výstavu věnovanou slavnému rodákovi. „Chodí sem staří i mladí a všichni nadšeně vzpomínají na jeho role,“ říká Vilmanová.

Oblibu ivančického rodáka dokázalo také jeho vítězství v loňské anketě Hvězda mého srdce, kterou pořádala Česká televize. Menšík v ní s přehledem získal titul nejoblíbenějšího herce a překonal tak Vlastu Buriana, Rudolfa Hrušínského i Oldřicha Nového.

I přes řadu dramatických rolí proslul Menšík hlavně jako bavič. „I když natáčel vážnou roli, mezi klapkami uměl rozesmát celý štáb,“ zavzpomínal tento týden v Ivančicích při příležitosti Menšíkových nedožitých osmdesátin herec Jaromír Hanzlík. S Menšíkem se potkal při natáčení filmu Ikarův pád.

Do Ivančic přijeli s Hanzlíkem o slavném herci vyprávět i Václavové Postránecký a Vorlíček. Všichni tři se před plným kinosálem shodli na tom, že Menšík musel všechny bavit, i když mu bylo zle.

Alkohol a astma

Protože měl dlouhá léta problémy s astmatem a bojoval i s alkoholem, bylo takových chvilek mnoho. Ani přes varování doktorů však nenechal hraní a léky proti astmatu si přímo do žil píchal i v průběhu zkoušek.

Ještě dva dny před svou smrtí vystupoval v televizním pořadu Abeceda. Byl květen 1988 a při poslední děkovačce mu bylo tak špatně, že ho musela podpírat moderátorka pořadu Jitka Molavcová.

České herecké scéně podle odborníků od Menšíkovy smrti podobně všestranný talent chybí. „Byl navíc skvělý v improvizaci. A jako moderátor televizních estrád a Silvestrů podával všechny vtipy tak nadčasově a věrohodně, že si je diváci rádi připomínají i po mnoha reprízách,“ zakončil filmový historik Březina.

Nejvýznamnější role Vladimíra Menšíka


Potulný mnich
(film Markéta Lazarová, 1967)
V historické baladě Františka Vláčila z roku 1967 podle předlohy Vladimíra Vančury dostal Menšík příležitost ukázat, že skvěle ztvární nejen komické role. Postava potulného mnicha ve druhé části ponurého středověkého příběhu je ukázkou toho, jak se Menšík uměl vypořádat i s menší rolí. „Našel si v nich vždycky drobnost, díky které dokázal postavě vdechnout ducha a hloubku, které postavu učinily výraznou a zapamatovatelnou,“ zhodnotil Menšíkův přínos těmto postavám filmový historik Václav Březina.

Jořka s pyřkem
(Všichni dobří rodáci, 1968)
V trezoru dlouho schovávaném filmu emigranta Vojtěcha Jasného z roku 1968 Menšík zazářil v roli Jořky. Ten má ve filmu přízvisko Jořka s pyřkem, protože kvůli deformovanému hornímu rtu vyslovuje ř místo s. Scéna s poletujícím peřím, kdy Jořka umírá na dvoře svého domu na otravu krve, je jedním z nejznámějších okamžiků filmu. Vojtěch Jasný získal za film, který demytizuje kolektivizaci československého zemědělství, v roce 1968 cenu za nejlepší režii na Mezinárodním filmovém festivalu v Cannes.

Humhejl
(Bohouš, 1968)
Pětadvacetiminutová komedie Petra Schulhoffera z roku 1968 je hereckým koncertem pro Menšíka a bernardýna Bohouše. „Mám hlad jako bernardýn,“ prohlásí neprozřetelně Menšík v roli návštěvníka horského hotelu Humhejla. Vyslouží si tím sázku s hostinským, zda sní více chodů než místní bernardýn Bohouš. „Obžerský souboj Bohouše s Vladimírem Menšíkem je nezapomenutelný. A ten Menšíkův výraz přesycenosti, to se nedá zahrát, to se musí mít,“ hodnotí film Radek Cihla na stránkách Česko-slovenské filmové databáze.

Jarda Zemánek
(Což takhle dát si špenát, 1977)
V bláznivé sci­fi komedii Václava Vorlíčka z roku 1977 vytvořil Vladimír Menšík dvojici hlavních hrdinů s Jiřím Sovákem. Jako věční meloucháři Jarda Zemánek a Franta Liška se zmocní přístroje, který má sloužit k omlazování bohatých paniček. Omlazované však nesmí sníst špenát, jinak se účinky procesu nebezpečně znásobí. Zemánek s Liškou to netuší, a zaviní tak mnoho absurdních zápletek a zmatků. Menšík hrál pod taktovkou Vorlíčka i v jeho dalších komediích Jak utopit doktora Mráčka či Pane, vy jste vdova.

Pan Majer
(Arabela, 1979)
V oblíbeném dětském seriálu z konce sedmdesátých let Menšík ztvárnil pana Majera, který se živí vyprávěním rozhlasových pohádek. Když pan Majer v prvním díle třináctidílného seriálu najde kouzelný zvoneček, odstartuje řadu dobrodružství. Ta na jeho rodinu čekají nejen ve světě lidí, ale i v Říši pohádek ovládané čarodějem Rumburakem. Mimo seriál Arabela hrál Menšík také v dalších pohádkových filmech či seriálech: otce hlavního hrdiny v příběhu o létajícím Čestmírovi i v pohádkách Princ a Večernice, Tři oříšky pro Popelku či Jak se budí princezny.

Honzíček
(Dobří holubi se vracejí, 1987)
Ještě na sklonku svého života si Menšík stihl zahrát alkoholika v dramatu Dušana Kleina Dobří holubi se vracejí. Alkoholik Honzíček je Menšíkovou poslední celovečerní filmovou rolí. Film z roku 1987 zachycuje ponurou atmosféru protialkoholní léčebny, kde skupinka alkoholiků bojuje na léčení nejen se svojí závislostí, ale i tvrdým režimem léčebny a krutým ošetřovatelem Masákem. Mimo Menšíka ve filmu excelovali Rudolf Hrušínský starší i mladší, Milan Kňažko, Pavel Zedníček či Marián Labuda.


Slavný bavič žije dál. Na rozhledně, v kavárně i na výstavě


Kavárna, škola, ulice i rozhledna – to vše nese jméno Vladimíra Menšíka. Nejvíce si slavného rodáka připomínají v okolí Ivančic, ale ani Brno nezůstává pozadu.

Ivančice si svého Menšíka hledí už od roku 1978. Tehdy mu starosta Vladimír Buchta udělil čestné občanství. „Přejeme vám ve vaší náročné umělecké práci hodně úspěchů a věříme, že se do rodných Ivančic budete stále rád vracet!“ stálo na dekretu, který Menšík převzal před zraky mnoha hostů i místních a stal se tak dvanáctým čestným občanem Ivančic.

Šest let po Menšíkově smrti pak Ivančičtí umístili na jeho rodný dům v Rybářské ulici pamětní desku. „Na slavnostním odhalení tehdy nechyběly ani jeho maminka se sestrou,“ zavzpomínala Ivana Vilmanová z ivančického kulturního centra.

Malý nenápadný domek, kde se slavný herec narodil, je nyní opuštěný. „Bydlela tam jeho sestřenice, ale už tam nežije a domek je zavřený,“ doplnila Vilmanová.

Před deseti lety věnovali místní Menšíkovi k jeho nedožitým sedmdesátinám stálou výstavu. Ivančického rodáka na ní připomínají fotografie, vysvědčení, oblečení, diář i rekvizity z filmů. „Za deset let navštívilo muzeum skoro šedesát tisíc lidí,“ vypočítala Vilmanová.

Mezi návštěvníky jsou jak starší, tak mladí lidé. „Pamětníci od nás často odcházejí dojatí a děkují, že si mohli zavzpomínat na oblíbené filmy a scénky,“ uvedla Vilmanová.

V Menšíkově expozici jsou připraveni i na nájezdy školáků, kteří sem jezdí na výlety. „Rozdáme dětem testíky s otázkami, které se týkají Menšíkova života. A děti pak hledají správné odpovědi mezi vystavenými exponáty,“ popsala program Vilmanová.

Děti se tak nenásilně dozvědí například to, že Menšík se původně jmenoval Vladislav, ale na radu přátel si vzal umělecký pseudonym Vladimír.

Jméno Vladimíra Menšíka nese v Ivančicích i místní základní škola a jedna z ulic v nové zástavbě. A na nedalekou vesnici Hlínu už dva a půl roku shlíží z kopce také Menšíkova rozhledna. „Vladimír Menšík kdysi v televizi vzpomínal na své dětství na Ivančicku a zmínil se o tom, že chodil s tatínkem na výlety do kopců nad Hlínou. Proto jsme rozhlednu pojmenovali po něm,“ vysvětlil výběr jména pro rozhlednu starosta Hlíny Miloš Dostalý.

Pojmenování po slavném herci se ukázalo jako dobrý nápad. „Za dva a půl roku sem přišlo už šestatřicet tisíc lidí. Spousta z nich přitom jen kvůli jeho jménu. A pak byli mile překvapení tím krásným výhledem,“ pousmál se starosta Hlíny.

V Brně si místní i turisté mohou na známého herce zavzpomínat nad šálkem dobré kávy. Menšíkův syn Petr totiž svou kavárnu na rohu Dominikánského náměstí a Veselé pojmenoval po slavném otci.

Autor: Zuzana Taušová

10.10.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Zámečníci strojů 17 000 Kč Zámečníci strojů Strojní zámečník. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Požadavky: vzdělání nižší střední odborné, znalost jazyka: angličtina, hindština, znalost v oblasti zpracování kovů: vrtání, závitování, broušení , Kontakt: Zemková Monika, tel.: 725 553 584, e-mail: monika.zemkova@liko-s.cz. Pracoviště: Liko-s, a.s., U Splavu, č.p. 1419, 684 01 Slavkov u Brna. Informace: Monika Zemková, +420 725 553 584. Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 14 000 Kč Skladníci, obsluha manipulačních vozíků. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Místo pracoviště:, - K Borovému 99, Jažlovice, Říčany u Prahy, , Prvotní kontakt:, - tel.: 774 151 015. Pracoviště: Agentura bravex , organizační složka - jažlovice, K Borovému, č.p. 99, 251 01 Říčany u Prahy. Informace: Nataliya Chulan, +420 774 151 015. Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 100 Kč Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva) ZEDNÍK, POMOCNÝ ZEDNÍK, POKRÝVAČ - TESAŘ. Požadované vzdělání: bez vzdělání. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 100 kč, mzda max. 150 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: ZEDNÍK, POMOCNÝ ZEDNÍK, POKRÝVAČ - TESAŘ, Autobusová zastávka přímo u areálu. , Zaměstnanecké výhody: zvláštní prémie, HLÁSIT SE: Kubricht Ladislav, tel.: 777230467, e-mail: ladislavkubricht@seznam.cz, osobně na adrese Areál Nejedlý, Dolní Jiřetín 11. Pracoviště: Ladislav kubricht-1, 434 01 Most 1. Informace: Ladislav Kubricht, +420 777 230 467. Cestovní ruch a hotelnictví - Cestovní ruch a hotelnictví Recepční v hotelu 22 000 Kč Recepční v hotelích a dalších ubytovacích zařízeních Recepční v hotelu. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: . Pracoviště: Wellness hotel tatra, . Informace: Josef Kroupa, +420 777 293 126.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Marina Abramovičová a její dílo
1 5

Čech napadl v Itálii srbskou umělkyni, praštil ji jejím obrazem po hlavě

Prezident Miloš Zeman (vlevo) a Steve Bannon.
AKTUALIZOVÁNO
6 15

Zeman přijal v Lánech někdejšího Trumpova stratéga Bannona

Z Hongkongu do Pekingu za devět hodin. Má to háček. Na nádraží platí zákony Číny

Lidé cestující mezi Hongkongem a pevninskou Čínou si budou nyní moci užívat jízdy moderním rychlovlakem, který se řítí rychlostí až 200 kilometrů v hodině. Projekt za miliardy dolarů si ale vysloužil kritiku. Pomocí rychlodráhy totiž Peking může vůči bývalé britské kolonii uplatňovat svou asertivní politiku.

Duel Deníku: Měla by se více omezit výsadba smrků?

/ANKETA/ Na otázku Deníku, zda by se měla více omezit výsadba smrků, odpovídal odborník Hnutí Duha Jan Skalík a úředníkem sekce lesního hospodářství ministerstva zemědělství Václav Tomášek.

Konflikt se vyostřuje. Rusové viní ze sestřelení letounu Izrael

Ruské ministerstvo obrany se pustilo do Izraele. Obvinilo ho ze sestřelení ruského letadla z minulého týdne nad územím Sýrie. Při incidentu zahynulo 15 ruských vojáků. Prezident Vladimir Putin přitom dříve řekl, že šlo o souběh nešťastných náhod s tím, že vinu nese Damašek.

Cizinci se v Krkonoších báli medvěda, vyšplhali na strom

Ve chvíle hrůzy se změnil sobotní výšlap zahraničních turistů po Krkonoších. Ti zažili krušné chvíle nad Modrým dolem, kde kolem dvacáté hodiny údajně zaslechli medvěda.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT