„Výdaje za nákup knih se podle knihkupců pohybují průměrně v rozmezí pěti set až jednoho tisíce korun. V období před Vánocemi se však cena jednoho nákupu knih vyšplhá až na 1200 korun. Mezi nakoupenými knihami se stále častěji objevují komiksy. Lákají nejen svým luxusním zpracováním, ale i graficky uměleckým ztvárněním. Nejžádanějšími žánry jsou dobrodružství a fantasy, do popředí se dostává i historická tematika,“ informoval mediální konzultant Jan Hlaváč.

Oproti loňskému předvánočnímu času zaznamenávají knihkupci nárůst až o 25 procent. „ V poslední době se komiksy prodávají stále více. Lidé si je oblíbili i jako vánoční dárek,“ potvrdila Zuzana Turňová z knihkupectví Palác knih Luxor.

Popularitu komiksy získávají i díky filmovým zpracováním, jako například u komiksů Sin City, 300 – Bitva u Thermopyl, 30 dní dlouhá noc nebo Hellboy. „Jde o atraktivní dárek, který kupují nejen manželky svým partnerům. Pozorujeme i opačný trend: stále častěji touží po komiksech i samy ženy,“ doplnil ředitel vydavatelství Comics Centrum Václav Dort.

Komiksy se stávají atraktivním dárkovým artiklem i díky tomu, že dříve tolik oblíbené filmy na DVD ztrácejí punc hodnotného dárku a stávají se konzumním produktem. Proto lidé stále častěji sáhnou raději po komiksu. „Například v Americe se komiksy dědí z generace na generaci a jsou investicí do budoucna, protože se finančně zhodnocují,“ dodal.

Pro čtenáře jsou nejzajímavější dokonale vykreslené emotivní příběhy plné napětí. Ty se také nejlépe prodávají. Jedním z hitů je například Vrána. „Tradičně se prodává velmi dobře. Nejspíš díky neopakovatelné atmosféře a příběhu, který zasáhne kohokoli – i když každého něčím jiným,“ popsal Václav Dort.

Velmi dobře jdou na odbyt luxusní knihy jako Dobrodružství Luthera Arkwrighta, Srdce Impéria nebo Conan: Dcera pána mrazu. Navíc již několik let zaznamenávají paradoxní trend zvyšujících se nákupů komiksy s vyloženě depresivní tematikou, jako je Vrána a Spánembohem: Příběh Kurta Cobaina v obrazech.

„Cobain je pak vyloženě vánočním zbožím, u nějž vyskakuje prodej o téměř 1000 procent,“ doplnil Dort.